Čo môže byť príčinou nepravidelnej menštruácie?

Možno sa vám už stalo, že ste bez zjavného dôvodu dostali svoje dni o niečo skôr. Pokiaľ sa bavíme o jednom až troch dňoch, nie je sa nad čím trápiť, pri výrazne predčasnom príchode cyklu alebo jeho neopodstatnenom oneskorení však treba zbystriť pozornosť. 

Napriek tomu, že je každé ženské telo špecifické, dá sa povedať, že vo svojej podstate funguje rovnako. Od a do určitého veku trvá menštruácia, medzitým je nejaká ovulácia – teda plodné obdobie – po plodných rokoch príde zase prechod, ktorý žene zabráni môcť ešte byť gravidnou. A práve menštruácia, ako jedno z najdlhších období, je veľmi signifikantná a je odrazom ženského zdravia

Dostala som to oveľa skôr 

Ak užívate antikoncepciu, pravdepodobne nemáte s tým, že by ste dostali menštruáciu príliš skoro alebo s výrazným oneskorením problém. V prípade meškania môže nastať strach, že lieky zlyhali a vy ste v tom. Ani pri liekoch však nie je zabezpečené, že vám vaše dni prídu presne. Množstvo faktorov môže ovplyvniť, že sa oneskoria alebo naopak prídu o niečo skôr.

Čo, ak však lieky neužívate? V tom prípade je meškanie či príchod periódy skôr bežnejší, nie však normálny jav. Aj tu sa treba zamyslieť nad tým, ako dlho meškajú alebo, prečo prišli o toľko skôr. To, koľko dní je veľa, je otázne aj pred odborníkov, keďže každé ženské telo je špecifické. Ak sa vám však menštruácia dostaví oveľa skôr, je to často horšie, ako by naopak meškala.

Dĺžka menštruačného cyklu je 21 až 32 dní, často však počúvame o 28 dňoch ako normálnom jave. Ani menštruácia po troch týždňoch nie je nezvyčajná, ak však normálne máte menštruáciu každých 28 dní a bez dôvodu to dostanete už po menej než troch týždňoch, je namieste otázka, prečo sa tak stalo.

Môže za to iný problém?

Odrazom „dobrej“ menštruácie je často telesný stav. Ak vás netrápia žiadne ochorenia, nechýba vám žiadny minerál či vitamín, pravdepodobne máte menštruáciu pravidelnú ako švajčiarskej hodinky. Tu však treba upozorniť, že ani pravidelná a bezbolestivá menštruácia nie je odrazom zdravia.

Ak však v tele máte nejaký problém, môže sa odzrkadliť práve na cykle. Menštruácia môže byť bolestivejšia, môže prísť skôr alebo môže byť silnejšia. Problém môže byť rôzny – od gastro problémov po ženské, no aj niečo úplne iné. Ak máte menštruácia výrazne bolestivú a trápia vás kŕče aj pri sexe či močení, je namieste podstúpiť možnú diagnostikovanie endometriózy.

Problém však môže byť aj v strave či nedostatku látok. Často môže za silnejšie krvácanie nedostatok železa. Ak prijímate málo jedla, môže sa stať, že sa to tiež prejaví na cykle. V tomto prípade sa však už bavíme o poruchách príjmu potravy, pri ktorých je signifikantným znakom často strana menštruácie.

Čo sa týka zdravia, na mieste je aj otázka, či máte v poriadku štítnu žľazu, pri ktorej môže menštruácia byť tiež nepravidelná. Nediagnostikovaná cukrovka sa môže prejaviť rovnako na cykle a inak tomu nie je ani pri nadmernom strese. V tomto prípade sa bavíme o Cushingovom syndróme. Spôsobuje vysoké hladiny kortizolu. Kortizol je hormón, ktorý telo produkuje počas stresových období. Za nepravidelné menštruáciu však môže často aj užívanie niektorých druhov liekov – napríklad antibiotík a s s nimi spojená chrípka.

Medzi 20-30 rokom by sa mala ustáliť 

Na pomenovanie nepravidelnej menštruácie existujú aj oficiálne názvy. Oligomenorea je, keď medzi jednotlivými menštruáciami uplynie 35 dní alebo viac. Na rozdiel od toho, polymenorea je, keď medzi jednotlivými menštruáciami uplynie 21 dní alebo menej. Amenorea je, keď sa menštruácia nedostaví tri mesiace alebo dlhšie, ak nie je tehotenstvo, alebo ak niekto nedostane menštruáciu do veku 16,5 rokov.

Keď dosiahnete vek dvadsať až tridsať rokov, vaša menštruácia bude mať pravdepodobne ustálený vzorec. Váš cyklus však môže byť menej pravidelný, ak máte zdravotný stav, ktorý ovplyvňuje vašu menštruáciu. Pozor, za skorším nástupom periódy môže byť často aj banalita – nie nadarmo sa hovorí, že červené víno je spúšťačom menštruačného cyklu, alkohol vo všeobecnosti vo väčšej miere môže cyklus „privolať“.

Zdroj snímok: Pinterest

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek