Chystáte sa na dovolenku a bojíte sa, že niečo zabudnete? Takto sa vám to nestane

Zbaliť sa na dovolenku minimalisticky, ale zároveň tak, aby vám nič nechýbalo, to je poriadna výzva pre nejednu dámu. 

Je jedno, či idete na predĺžený víkend, celotýždňovú dovolenku, alebo mesačný pobyt, zbaliť sa efektívne je poriadnou výzvou. V každom prípade si musíte pripraviť zoznam, bez neho nespravíte krok dopredu. Najlepšie je si na zozname rozdeliť jednotlivé predmety podľa kategórií.

Úplna nevyhnutnosť 

Medzi tieto veci nesmiete zabudnúť pripísať občiansky preukaz a pas, ak je to potrebné v danej krajine, hotovosť či kreditnú kartu (takmer všade na svete už nájdete bankomaty, z ktorých viete vybrať menu danej krajiny). Ďalej by to mala byť zdravotná karta, asistenčná karta z cestovného poistenia či vodičský preukaz, ak sa chystáte v krajine využívať auto. Ak idete letecky, nezabudnite si vytlačiť ani letenky, prípadne ich mať po ruke v mobile a tiež papiere od zájazdu/hotela.

Ďalšou nevyhnutnou súčasťou sú lieky, a to tie, ktoré denne užívate, ale aj také, ktoré by ste mohli využiť – lieky na alergiu, preventívne lieky v prípade uhryznutia hmyzom, analgetiká, čierne uhlie,… Zídu sa vám aj kvapky do očí (v prípade, že sa plánujete kúpať a potápať), minerály a vitamíny. Nezabudnite na magnézium, ktoré vie uľahčiť fyzické aj psychické problémy.

Na toto nezabudnite 

Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť predmety osobnej potreby, a to predovšetkým tie hygienické, ale aj oblečenie. Ak si zabudnete niektorú súčasť osobnej hygieny, svet sa nezrúti, na druhej strane, zháňať rýchlo zubnú kefku či šampón na vlasy môže byť výzvou, vo väčšine hotelov toto príslušenstvo síce viete kúpiť, avšak vždy je to s poriadnou prirážkou. Ak idete na kraj sveta, kde sotva nájdete obchod a budete bývať v stane, asi sa vám zohnať takýto predmet ani nepodarí, preto na tie základné predmety nezabúdajte – kefka, pasta, sprchovací gél, hrebeň, žiletka, krém a iné.

S oblečením je to o niečo ťažšie. Vziať si na každý deň čisté tričko a spodné prádlo nemôže byť problém, ak však chcete za deň vystriedať viacero outfitov, je ťažšie vojsť do rozmerov, ktoré dovoľuje cestovná spoločnosť. Ak idete vlastnou dopravou, nemusíte sa natoľko obmedzovať.  Nezabudnite ani na teplé veci, aj keď idete do exotickej krajiny, na ochranu pred slnkom, dažďom či hmyzom.

Otázka, koľko párov topánok je dosť je namieste. Nezabudnite si tenisky, ktoré si dajte na cestu, keďže zaberajú najviac miesta, letnú obuv aj šľapky k vode či na prezutie do hotela.

Radšej opatrne 

Ak plánujete vziať techniku, premyslite si, čo všetko potrebujete. Ak na ubytovaní nebude wifi, pravdepodobne vám nebude treba ani notebook, pretože robiť si osobný router z mobilu môže vyjsť pekne draho. V prípade fotoaparátu, nezabudnite na dostatočné ochránenie pred nárazmi (ak by ste ho mali v kufri) a na nabíjačku k mobilu.

Neberte si nič vzácne a cenné ani zbytočne veľkú hotovosť. V nejednej krajine fungujú vreckoví zlodeji úplne bežne. Radšej ako ruksak, noste menšiu tašku, ideálne ľadvinku, do ktorej si viete dať peňaženku a mobil, v ruksaku majte ďalšie veci, ktoré vám pri najhoršom možnom scenári nebudú chýbať.

Keď vám ostane miesto

Aj keď nie ste knihomoľ, knižka k dovolenke proste patrí. Na jednu si v taške či kufri určite miesto nájdete. Nezabudnite si ani hracie karty, ak cestujete v skupine či páre, slúchadlá či cestovný vankúš a deku, ktoré oceníte v lietadle, autobuse aj aute.

Zdroj snímok: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek