Chcete schudnúť? Toto je najlepší čas na jednotlivé chody

Ak sa snažíte schudnúť, pravdepodobne si dávate pozor na to, čo zjete. Kľúčové však je aj to, v akom čase konzumujete. Podľa najnovších zistení by sme nemali jesť a piť tri hodiny pred spaním.

Ak vynechávate raňajky, robíte väčšiu chybu, ako keby ste jedli každé ráno. Naše telo totiž potrebuje na energiu prísun potravy. Aby váš deň začal správne, musíte zvoliť vyvážené potraviny. Dôležité je aj to, v akom čase raňajkujete. Ak vstávate pred 7.00, voľte len ľahké suroviny, žiadne mastné jedla. Nalačno by ste mali vypiť pohár vody.

Po 7.00 je už naše telo prebudené a môžete do seba dostať aj kalorickejšiu potravu. Medzi siedmou a deviatou hodinou dokáže telo najlepšie spracovať potravu. Doprajte mu dostatok vitamínov a minerálov. Najlepšie strávite o ôsmej hodine. Vyhýbajte sa studeným nápojom. Medzi deviatou a jedenástou hodinou je najvhodnejší čas na sladké.

Kedy je správny čas na obed?

Na tom závisí to, kedy vstávate a čo robíte. Ak máte aktívnu prácu či športujte doobeda, hlad na vás môže prísť skôr. Pravdou je, že telu najlepšie vyhovuje obed až po trinástej hodine. Medzi jedenástou a trinástou si doprajte radšej ľahší obed. Pozor však na ťažké jedla, ak sa chystáte podať výkon, v čase medzi jednou a treťou poobede môžete pociťovať po jedle ospalosť.

Pravidelne by ste mali piť počas celého dňa a najviac vypiť doobeda. Ak ste to zameškali, piť by ste mali najneskôr tri hodiny pred spaním. Pred spaním sa neodporúča ani jesť, doprajte si pred spánkom posledné jedlo tri hodiny. Ak vás chytí nočný hlad, voľte len ľahké a nízkosacharidové jedlá, večer sa odporúča tiež príjem zeleniny. Ovocie voľte skôr doobeda.

Medzi jednou a piatok hodinou ráno sa vyvarujte akémukoľvek jedlu. Žalúdok je vtedy vo fáze oddychu a akékoľvek jedlo by mohlo narušiť jeho spánok. Ak držíte diétu, radšej potlačte hlad a dajte si pohár vody, ktorý síce tiež nie je ideálny, ale poznáte to – hlad je skrytý smäd.

Poznajte svoje telo 

Základom fungovania tela nie je len držať sa časov, podľa ktorých naše telo pracuje, ale tiež to poznať vlastné telo. Ak totiž nechudnete, za to aktívne športujete a snažíte sa jesť zdravo, dôležitý je tiež dostatok potravy. Mali by ste sami na sebe pozorovať, čo vám robí zle a z čoho vám telo pomalšie spaľuje. Každému robí dobre a zle niečo iné. Možno patríte medzi šťastlivcov, ktorí môžu jesť kedykoľvek a nepriberú.

Nie všetci sa zhodneme na tom, že jeden pred spaním je zlé. Ak si nedáte ťažké a mastné jedlo, môžete jesť aj pred tým, ako pôjdete spať. Myslíte však na plnohodnotný spánok a radšej si doprajte sýte raňajky, ak to večer vydržíte.

Zdroj snímok: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek