Chcete darovať krv? Tieto veci by ste mali predtým brať do úvahy

Darovanie krvi patrí medzi ušľachtilé skutky, no nie každý je vhodným darcom. Predtým, ako prvýkrát darujete krv a neviete, čo musíte spĺňať, tento článok bude pre vás užitočný. 

Ak by ste si mysleli, že pri darovaní krvi stačí prísť do zdravotníckeho zariadenia, ste na omyle. Transfúzne služby pred odberom vzácnej tekutiny vyžadujú absolvovať rôzne testy. Jedným z nich je online test, kde sa preklikáte svojím aktuálnym zdravotným stavom. Ak ste zdravý, test vás pustí ďalej a vy sa môžete objednať na konkrétom mieste a v konkrétny čas.

Ak by ste boli v čase ochorenia alebo krátko po ňom, nech je akékoľvek, aj malé prechladnutie, budete musieť nejaký čas počkať až úplne vyzdraviete. Platí to aj po rôznych druhoch zákrokoch. Do úvahy musíte brať napríklad aj návštevu zubára. Dokonca po bežnej zubnej prehliadke je potrebné byť tri dni.

Minimálna hmotnosť

Úplne prvým faktorom je minimálna hmotnosť. Tá je stanovená na hranicu 50 kilogramov. Pri nižšej váhe dochádza k zdravotnému riziku pre darcu. Riziko nastáva ale aj pri výrazne vyššej váhe, to sa však už bavíme o obezite. Riziko pri vašej váhe vám však môžu lepšie opísať až na samotnom odbernom mieste.

Ďalším faktorom je tetovanie či aplikácia piercingu v posledných mesiacoch. Pri tetovaní sú to minimálne štyri mesiace od posledného zásahu ihlou. Môže sa však stať, že niektoré odberné centrá vyžadujú ešte dlhší čas po aplikácii tetovania či piercingu. Niekto to môže byť až deväť mesiacov. Rovnaký čas po si treba dopriať pri očkovaní, a to dokonca až rok po poslednom.

Lieky a ich prítomnosť v obehu 

Aj pri braní niektorých liekov musíte zvážiť riziko. To riziko je však tentokrát na strane príjemcu vašej krvi. Lieky zostávajú v obehu niekoľko dní. Aj pri bežnom analgetiku je treba počkať. Pri liekoch, ktoré užívate pravidelne dokonca dospieť až k ich vysadeniu.  Zvlášť treba upriamiť pozornosť na antidepresíva. Podľa ich zloženia vám lekár, ktorý pracuje v odbernom centre môže povedať, či vôbec môžete byť aktuálne darcom krvi. Pri niektorých je potrebné ich prestať úplne užívať a mesiac po vysadení ísť na odber.

Ak sa liečite na sezónnu alergiu, nie je vhodné prísť darovať krv v čase, keď najviac príznaky tejto choroby pociťujete. Platí to aj pri bežných alergiách na peľ a ďalšie frekventované alergény. Tu môže nastať oslabenie vášho organizmu a bežný odber vám môže dokonca priťažiť.

Nežnejšie pohlavie, pozor 

Ani ženy, ktoré majú aktuálne svoje dni by nemali ísť v čase menštruácie na odber. Odber krvi dokonca môže spôsobiť, že menštruácia príde o pár dní skôr či s omeškaním.  To nie je všetko. Ohľad sa berie aj na cestu do zahraničia, to však platí pri krajinách, ktoré sa považujú za „exotické“ destinácie alebo krajiny, kde je aktuálne vyšší výskyt nejakého ochorenia.

O tom, či ste vhodný darca sa dozviete v samotnom odberom centre, kde vám najprv vezmú krv, ktorú prezrú, následne budete ako prvodarca konzultovať svoj zdravotný stav či príjem liekov s lekárom. Keď prejdete konzultáciou, môžete darovať krv či plazmu. Za pravidelné odbery sa získavajú plakety. Nečakajte však žiadne finančné ohodnotenie. Koniec koncov, pomáhate zachraňovať ľudské životy.

Zdroj fotografií: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek