Prírodná cestovná lekárnička, alebo čo si zbaliť na dovolenku!

Nepríjemné komplikácie spojené napríklad s poštípaním hmyzom, bolesťami zubov či spálením od slnka nám môžu pokaziť celú dovolenku. Vezmite si preto so sebou multifunkčnú prírodnú lekárničku! Čo by mala obsahovať?

Bylinky pre správne trávenie

Pri zahraničných dovoleniek sa často stretávame s rôznymi exotickými jedlami, na ktorých chuť nemusí byť naše trávenie zvyknuté. V niektorých letoviskách býva riziková aj konzumácia miestnej vody, prípadne nápojov s ľadom. Problémy s tráviacou sústavou nás však môžu prekvapiť aj na tuzemskej dovolenke, obzvlášť vo veľkých horúčavách, kedy hrozí rýchlejšia skaza potravín.

Na akútne problémy s trávením je dobré užívať zmes bylín s horcom žltým a puškvorcom. Pomáhajú podporiť trávenie a harmonizovať žalúdočné šťavy aj črevný trakt. Med s výťažkami rozmarínu a čučoriedky je taktiež vhodný aj pre deti. Jedna lyžička denne pomôže regenerovať tráviacu sústavu. Pre obnovenie črevnej flóry si nezabudnite pribaliť probiotiká. Na trhu sú už k dispozícii aj také, ktoré nie je nutné uchovávať v chladničke. 

Dovolenkujúci párik relaxuje na lehátkach.
Letná dovolenka je o relaxe, snažte sa preto predísť zdravotným komplikáciám.

Zuby, kvasinky a infekcie. 

V našej prírodnej cestovnej lekárničke by v žiadnom prípade nemal chýbať grepový olej. Ten totiž môže pomôcť prekonať mnohé nepríjemné situácie. Ak vás na dovolenke prepadne napríklad bolesť zubov, potierajte si grepovým olejom pravidelne ďasná. Obzvlášť ženy ocenia schopnosť grepového oleja poradiť si s kvasinkovými infekciami, ktoré na ne môžu číhať po kúpaní v bazénoch či prírodných kúpaliskách.

Grepový olej sa bude hodiť aj ako bojovník proti hubovej infekcii nôh, ktorá vás môže prepadnúť napríklad pri bazénoch. Na dovolenkách prídeme často do styku s infekciou, či už z potravy alebo z okolitého prostredia. Zlikvidovať streptokokov a stafylokokov a predísť tak rozvinutiu infekcie môže pomôcť aj tinktúra zo semien grepu, z kapucínky či z cesnaku.

Lopúchový olej proti komárom

Letnú dovolenku nám môže pokaziť aj nepríjemný hmyz. Ak na nás zaútočia komáre a zanechajú po sebe svrbivé štípance, nemali by sme ich škriabať. Obzvlášť u detí je to však nonsenz. Ak však štípance potrieme olejom z lopúcha, prestanú svrbieť. Nemusíme sa tak báť, že si z leta odnesieme škaredú pamiatku v podobe pigmentových škvŕn, ktoré môžu po rozškriabanom štípanci zostať.

Lopúchový olej navyše pomáha aj vlasom, ktoré v lete trpia kvôli slnení a kúpaní v morskej alebo chlórovanej vode. Stačí ho aplikovať v podobe zábalu a navrátiť tak vlasom ich stratený lesk.

Tri fľaštičky účinných prírodných olejov
Do lekárničky si určite pribaľte minimálne jeden z týchto prírodných zázrakov!

Multifunkčný Tea Tree olej

Ak by ste si však mali vybrať iba jeden prírodný produkt, ktorý možno použiť viacúčelovo, stavte na čajovníkovu silicu v podobe Tea Tree oleja. Tento austrálsky zázrak je vysoko aromatický, avšak v prvom rade má prvotriedne liečivé účinky. Keďže je vysoko dezinfekčný, poradí si napríklad s liečbou akútneho akné, ktorého hojenie významne urýchľuje.

Zíde sa vám napríklad aj vtedy, ak bojujete s nechtovou mykózou, keďže skvele bojuje proti plesňovým ochoreniam. Oslobodí vás tiež od nádchy, v tomto prípade potierajte olejom nosovú sliznicu. Zaberie aj na bolestivé hrdlo a uvoľní aj kašeľ. Pomáha tiež dezinfikovať bežné drobné poranenia. Nie nadarmo sa mu hovorí malý zázrak vo fľaštičke.

Zdroj obrázkov: Pinterest.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek