Brať či nebrať antikoncepciu? Na trhu sú aj iné metódy, ktoré zabránia počatiu

Nad otázkou antikoncepcie sa zamýšľa množstvo žien, ktoré nechcú otehotnieť. Prináša výhody aj nevýhody a ženy rozdeľuje do dvoch táborov. V budúcnosti to však nemusí byť len otázka nežnejšieho pohlavia.

V určitom období sa každá žena dostane do bodu, kedy začne uvažovať nad možnosťou, ako sa ochrániť pred neplánovaným tehotenstvom. Na trhu sú dostupné hormonálne tabletky pre ženy, injekcie či vnútrotelové telieska. Pre mužov sú k dispozícií kondómy, ktoré však nezaručujú stopercentnú istotu proti počatiu. Vedci sa snažia stále vymyslieť nové a nové metódy, ktoré by boli menej škodlivé pre ženy alebo spríjemnili život obom sexuálnym partnerom.

Akú cestu zvoliť?

Antikoncepcia v podobe hormonálnej tabletky sa na trhu objavila v 50. rokoch minulého storočia. Jej účelom bolo predovšetkým skvalitniť život ženám, ktoré sa matkami stávali vo veľmi skorom veku a nemohli sa tak rozhodnúť ďalej študovať či venovať sa kariére. V rozvojových krajinách spôsobila malá biela tabletka doslova ošiaľ. Ženy sa mohli ďalej vzdelávať, mali kvalitnejší život, pretože peniaze nemuseli investovať do starostlivosti o dieťa, ženy, ktoré v mladom veku počali dieťa, mohli ďalej žiť, pretože častokrát dochádzalo k ich úmrtiam pod vplyvom slabého zdravotného systému v danej krajine.

V tom čase však nikto nevedel, že antikoncepcia sa testovala až priamo na ženách, ktoré o tom nič nevedeli. Prvou krajinou, ktorá prešla výskumom priamo na človeku bola Brazília. V tom čase to bola skvelá správa, ženy boli nadšené, až neskôr sa však ukázalo, aké negatívne zdravotné následky mala na týchto ženách netestovaná tabletka. Inak tomu nebolo ani s vnútrotelovým telieskom. Šlo konkrétne o teliesko s názvom Dalton Shield, ktoré bolo zle navrhnuté a nebolo dostatočne utesnené, do tela ženy tak cezeň mohli prenikať nebezpečné baktérie. Niekoľko žien, ktoré ho mali umiestnené v tele, dokonca zomrelo.

Na trhu je niekoľko variant antikoncepcie. (Zdroj: Unsplash.com)

Množstvo ľudí netuší, že existuje tiež iná forma antikoncepcie ako hormonálna. Na trhu je k dispozícií produkt, ktorý na rozdiel od bežnej antikoncepcie neprodukuje hormóny. Neobsahuje totiž estrogén, no je to jeho zlúčenina, ktorá pôsobí na estrogénové receptory v maternici. Práve hormóny, ktoré produkuje antikoncepcia totiž pôsobia nielen na ženské pohlavné orgány, ktorým zabránia počať dieťa, ale tiež na celkový systém ženy. Bežné sú výkyv nálad, pocity smútku, priberanie či dokonca úpadok sexuálnej túžby, no tiež negatívny efekt na pečeň.

Je to len na žene?

Viacerí odborníci sa zhodujú v tom, že nie je dôvod k inovácií antikoncepcie na trhu, keďže ženy si ju budú kupovať či má, alebo nemá množstvo nevýhod. Stále totiž existuje viacej výhod. Predovšetkým zabránenie otehotneniu, ktoré je pomerne spoľahlivé. Zlyhať môže v prípade, ak si žena zabudne vziať tabletku, dôležité totiž je jej pravidelné užívanie. V prípade injekcie či telieska je percento ešte vyššie, keďže žena si nemusí pamätať užívanie. Zaujímavosťou je, že niektoré ženy užívajú antikoncepciu napriek tomu, že nemajú aktívny sexuálny život. Ako dôvody uvádzajú menštruačné problémy, a to predovšetkým kŕče, ktoré môže tabletka zmierniť až úplne zastaviť či oslabenie krvácania a tiež pravidelnosť menštruácie, na ktoré sa žena nemôže spoľahnúť ani v dospelom veku.

Aké možnosti ochrany má muž v porovnaní so ženou? (Zdroj: Unsplash)

Dá sa povedať, že to v tejto oblasti majú muži o niečo jednoduchšie, pretože ich voľbou je len kondóm. Ten nijak neovplyvní ich hormóny ani im nespôsobí úpadok libida. Posledné roky sa uvažuje o prelome v oblasti mužskej ochrany pred počatím. Mužská antikoncepcia v podobe tabletky sa vyvíja už dlhé obdobie, stále však nebola uvedená na trh a aj nateraz ostáva otázkou, kedy sa to môže zmeniť.

 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek

Summer starts here zľava až 50 % na Answear.skKliknite sem pre zľavu!
+ +