Bolestivá menštruácia nie je len záležitosťou dospievajúcich dievčat

Menštruačný cyklus vie poriadne potrápiť nejednu ženu. Hlavne počas puberty spôsobuje rozsiahle bolesti a silné krvácanie. Vonkoncom to však nie je len záležitosť dospievania, ale pekne vie znepríjemniť niekoľko dní do mesiaca aj v dospelosti.

Bolesť v podbrušku, nevoľnosť, migréna, únava, dezorientácia či pocit na zvracanie. Toto všetko možno počas svojej periódy zažívate. Určite nie ste sama, bolesti trápia väčšinu menštruujúcich žien. Bolesť má dokonca odborný názov, a to „dysmenorea“. Bolesť je spôsobená kŕčmi maternice. Môže za ňu tiež vyrovnávanie sa tela s hormonálnymi zmenami. Hormóny vplývajú aj na žalúdočné orgány a tie sú počas menštruácie viac aktívne, čo sa môže prejaviť zvracaním či pohybom čriev.

Nie len vnútorné, ale fyzické zmeny ovplyvňuje cyklus. Počas menštruácie môžete mať pocit, ako by ste razom boli o pár kilogramov ťažšia. Niečo na vyše váži vtedy skutočne každá žena, pretože telo zadržiava viac vody, no zároveň sa prejavuje nafúknutým bruškom. Ďalšími typickými znakmi sú aj psychické zmeny – podráždenosť, precitlivenosť či nervozita.

purple and white round fruit

Bolesť aj v dospelosti

Ak vás neznesiteľná bolesť trápi aj v dospelosti, mali by ste zbystriť pozornosť. Veľkou bolesťou počas menštruácie trpí podľa American Academy of Family Physicians až 20 percent žien. Spomínané ochorenie „dysmenorea“  sa vyskytuje aj v dospelosti. A bolesť spôsobuje to, že sa bunky podobné bunkám maternicovej výstelky vyskytujú aj mimo maternice. Správajú sa následne podobne ako maternicové bunky a v čase periódy sa odlupujú, čo spôsobuje kŕče v oblasti ženských reprodukčných orgánov.

Existuje nejaké riešenie problému? Viacero žien uvádza, že sa nepríjemných kŕčov zbavili vďaka antikoncepcii, to, že pomôže, je možno pravda, no má radu negatívnych účinkov na ďalšie orgány a psychiku ženy. Analgetiká sú síce tiež riešením, no nie navždy. Bolesť totiž dokážu oddialiť účinne, no tá sa po pár hodinách môže ukázať znova a ešte vo výraznejšej miere. Dávkovať do seba lieky päť dní počas mesiaca, čo je priemerná dĺžka menštruácie, nie je zrovna zdravé.

woman lying on bed

Ak sa chcete vyhnúť liekom

Ako účinné sa javí teplo, ktoré treba namieriť priamo na oblasť podbrušia. Na trhu zaženiete vankúšik, ktorý si zohrejete v mikrovlnke a položíte na miesto bolesti, takéto niečo si viete však vyrobiť aj samy doma. Stačí naplniť starú, ideálne hrubšiu ponožku, ryžou a toto domácke zariadenie rovnako zohriať.

Posledné roky sa objavujú rôzne pulzné a masážne prístroje, ktoré vám bolestivú oblasť dokážu stimulovať. Svalstvo uvoľňujú a prekrvujú. V prípade akútnej bolesti, dokážu byť účinne údajne rovnako ako analgetiká. Okrem „masáže“ sa dajú mnohé aj zahriať a spomínané teplo ešte zintenzívni účinok. Tieto prístroje sú však o niečo väčšou investíciou a nemusia pomôcť každej. No rozhodne stoja za vyskúšanie, radšej, ako pravidelné užívanie liekov.

Zdroj fotografií: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek