Blúzky sa vracajú – zahoďte tričká a vytiahnite opäť zo skríň symbol ženskej elegancie!

Blúzky, taká typická súčasť dámskeho šatníka. Avšak zamyslite sa, koľko ich vlastne nosíme. V poslednej dobe totiž čoraz častejšie túto dámsku klasiku opúšťame, rovnako tak, ako sme pred časom vo veľkom opustili sukne a nasúkali sa do nohavíc. Samozrejme česť výnimkám ctiacim klasiku! Jesenná a zimná sezóna tento rok ale po blúzke priamo volá. Pretože blúzky sa vo veľkom vracajú a rozhodne nielen vo svojej tradičnej bielej alebo jednofarebnej podobe, ktorú možno ešte predsa len nosíte.

V mojom šatníku visí blúzok veľa. Takmer všetky sú biele, alebo len jemne pastelové. Je to totiž presne to, čo človek potrebuje do kostýmu. Pravda, ktorú teraz vyslovím, však bude dosť krutá. Nenosím ich ani ich! Prečo? Pretože sa musia žehliť a tiež preto, že sa mi niekedy pretláčajú cez úzky strih sukne alebo nohavíc. Obliecť si tričko, či už bez rukávov alebo s ním, je jednoduchšie a rýchlejšie. Aj ja som blúzky som vo svojom šatníku proste zabila! A teraz s tým musím niečo urobiť!
Blúzky od Emilio Pucci L Agence a Dolce Gabbana
Blúzky môžete nosiť vykasané – ako sú tie od Emilio Pucci s módnymi koženými nohavicami, zakasané ako blúzku L`Agence do úzkej puzdrovej či do módnej kožené sukne, alebo so zvonovou módnou sukňou – ako blúzku s úchvatným potlačou Dolce&Gabbana. Košeľové zapínanie nie je podmienkou a blúzky sa môžu nosiť aj cez hlavu.

Blúzky musia v tejto sezóne dostať opäť priestor prehovoriť!

Blúzky majú mať výraz a charakter. Preto ich bohato zdobia potlače, atraktívne materiály, volány, gombíky alebo goliere. Samy o sebe ako dizajnérsky kúsok potom potrebujú už len jednoduchý spodný diel: puzdrovú sukňu, šortky s pančuchami alebo nohavice. Tie môžu byť jednofarebné, ale aj crazy vzorované – vždy však zladené. Ideálne pre tohtoročnú jeseň a zimu je farebné blúzky kombinovať s kožou: kožená sukňa a kožené nohavice totiž farebným a vzorkovaným blúzkam naozaj pristanú.
Strieborná blúzky z kolekcie Chloé Emilio Pucci a Mary Katrantzou
Nedostatok farieb a vzorov na módnej blúzke dokáže nahradiť lesklý materiál, volániky alebo šálový golier, ako na striebornej blúzke z kolekcie Chloé. Môže to byť ale aj čipka, pod ktorú je ideálny neviditeľný telový top, ako u blúzky z kolekcie Emilio Pucci. Celovzorované modely blúzok však majú jednoznačne v tejto sezóne navrch nad inými: príkladom takejto blúzky je napríklad model skvelej návrhárky Mary Katrantzou.

Prečo vlastne blúzky zažili svoju klinickú smrť? Nie je to len kvôli zložitejšej údržbe!

Čím exkluzívnejšia blúzka, tým sa horšie udržiava. Žehlenie volánov a plisé, ale aj úzkych rukávov dámskych blúzok, je pekne veľká otrava. A tak, keďže na žehlenie zostal čas už len našim matkám, ony, päťdesiatničky a šesťdesiatničky, snáď už ako jediné zostali verné blúzkam ako dôležitej súčasti šatníka. Blúzka v určitom veku a tiež v určitom stave našej hmotnosti, poskytuje milosrdnú skrýšu pre prvé faldíky aj ďalšie nedokonalosti postavy. Dokáže zdôrazniť prsia aj pás, ktorý sa nám s vekom už pomaly stráca. Aj vďaka tomu, že blúzky dnes nosia skôr staršie ročníky, je blúzka tak trochu spojená s usadlosťou a vyšším vekom. To teraz ale rozhodne končí a správne oblečená blúzka nám naopak dodá štýl. Snahe vyzerať mlado a módne v tričku s nezmyselným nápisom odzvonilo – konečne!

Totálny hit sezóny: vzorkovaná blúzka zladená s dolným dielom s rovnakými vzormi!

To najmódnejšie, čo si túto sezónu v súvislosti s blúzkou môžete obliecť, je komplet blúzky a spodného dielu, ktoré spolu navzájom nielenže ladia, ale zdieľajú spoločný alebo na seba odkazujúci vzor. Z dizajnérskych kolekcií sa môžete pozrieť napríklad na model sukne a blúzky od Erdem alebo Jonathan Saunders. Ale možno vás prekvapí, že rovnako dobre s týmto top trendom pracovali aj dizajnéri v H&M.
Outfity Erdem London RTW Fall 2012

Vylaďte sa ako v outfitoch Erdem (London, RTW Fall 2012)
Kombinácia blúzky a šiat v podaní Jonathan Saunders London RTW Fall 2012
Kombinácia blúzky a šiat v podaní Jonathan Saunders (London, RTW Fall 2012)
Outfit od HM
Staňte sa dokonalé zladená v outfite od H&M

Zdroj obrázkov: Net-a-porter.com, kolekcia H & M, Mango, Zara, Next – Netdirect.com.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek