Ako zabojovať s jarnou únavou?

Obdobie jari patrí medzi náročný prechod z chladného ročného obdobia do teplých dní. Na organizmoch mnohých sa to môže prejaviť únavou aj oslabením imunity. Ako s tým zabojovať?

Bojovať s jarnou únavou môže byť účinné kombinovaním niekoľkých krokov, ktoré pomáhajú zvýšiť hladinu energie a znížiť ospalosť. Niekedy je chybou len vysadenie vitamínov či minerálov, ktoré inak počas zimy užívate dlhé obdobie. Prestať ich užívať však nemusí byť vždy správnym krokom.

Doplnky vitamínu D môžu byť užitočné, pretože jarná únava môže byť čiastočne spôsobená nedostatkom slnečného svetla, ktoré je potrebný na tvorbu vitamínu D v tele. Rovnako by ste mali k vitamínom pridať magnézium, ktoré dokáže bojovať proti únave aj pravidelnému spánku. Vitamín C zase posilní imunitu.

To, čo do seba dávate je dôležité 

Spoločne s užívaním vitamínom a minerálov by ste mali konzumovať vyváženú stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné obilniny a bielkoviny. Vyhnite sa ťažkým jedlám, ktoré by mohli spôsobiť ospalosť a únavu, no v zime ste ich preverovali kvôli tukom, ktoré si telo žiadalo. Aj keď na jar ešte nemáme také možnosti čerstvého ovocia a zeleniny, siahnuť môžete po zásobách zo zimy či mrazenej alternatíve. Ideálne je, ak si zeleninu a ovocie zo záhradky odkladáte do mrazničky.

Uistite sa, že pijete dostatok vody počas dňa, aby ste predišli dehydratácii, ktorá môže spôsobiť únavu a ospalosť. Pridajte tiež čerstvé šťavy či sezónne bylinné čaje.

Pravidelný spánok je základ

Dodržiavajte pravidelný spánkový režim. Napriek tomu, že slnko je na oblohe čoraz dlhšie, choďte spať čím skôr. O tom skôr sa zobuďte a naučte tak organizmus prispôsobiť sa novej situácii. Množstvo štúdií dokázalo, že skoršie vstávanie má oveľa viac benefitov pre zdravie než vyspávanie celé doobedie.

Pravidelná fyzická aktivita môže pomôcť zvýšiť hladinu energie a zlepšiť náladu. Venujte sa cvičeniu, ktoré máte radi, a buďte aktívni každý deň. Cvičenie môžete začať praktizovať na čerstvom vzduchu. Dodáte telu tak okrem fyzického vyživenia tiež vitamín D.

Máte stres?

Naučte sa techniky na zvládanie stresu, ako je meditácia, hlboké dýchanie alebo joga. Stres môže prispievať k pocitu únavy a ospalosti.

Choďte von na čerstvý vzduch a slnečné svetlo, najlepšie ráno. Toto môže pomôcť synchronizovať váš biologický rytmus s denným svetlom, čo vám pomôže cítiť sa viac bdelí a energickejší. Ak pracujete vnútri, pravidelne sa vyberte na čerstvý vzduch

Zdroj foto: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek