Ako účinne naložiť s jarnými alergiami?

Sezónne alergie, obzvlášť tie jarné, trápia vysoké percento populácie. Závisí od toho, v akých končinách žijete, no vyhnúť sa alergénom úplne nedá. Ako bojovať proti jarnej alergii?

Ak ste nikdy u alergiológa neboli, zrejme netušíte, či vás alergia trápi a mali by ste ju mať diagnostikovanú. Pravdou však je, že aj bez toho, aby ste to „mali na papieri“ si sami môžete všímať, čo vám spôsobuje alergiologické prejavy.  Tie sa často zamieňajú s chrípkou či prechladnutím. Môžete kýchať, kašľať, smrkať, mať bolesti hlavy. Teplota pri alergii je však zriedkavá, za to sa môže vyskytnúť svrbenie kože.

Čo vlastne znamená alergia?

Pojem možno vysvetliť ako obrannú reakciu imunitného systému nášho organizmu na látku z vonkajšieho prostredia. Telo si pri nej tvorí protilátky a dokáže zneškodniť cudzorodé látky. Alergény sú vlastne úplne neškodné. Niektorí organizmus je však na ne precitlivení a nedokáže s nimi naložiť tak ako ten „zdravý“ – bez alergie. Telo tak vyplaví väčšie množstvo histamínu, ktorý je zodpovedný za následne smrkanie, bolesť hlavy a pod.

Mám ísť k lekárovi?

Ak by ste si cestu jarou chceli uľahčiť, krokom je tiež zájsť k lekárovi. Ten vám najprv vezme krv, spraví testy na rôzne skupiny rastlín či dokonca plodín, ale zistiť môže aj to, či netrpíte alergiou na mačaciu či psiu srsť a iné zvieratá, s ktorými môžete obývať domácnosť. Z krvi môže zase zistiť, či nemáte oslabenú imunitu, ktorá vám spôsobuje to, že ste neustále chorľaví.

Po vyhodnotení testov sa pacientovi predostrie, na aké skupiny je alergický a aký je postup liečby. Pozor, liečba môže trvať celý život. Peľu a iným v ovzduší vyskytujúcim sa alergénom vyhnúť nedá. Ak však ide o druh látky, ktorá je v potravine, môžete sa jej vyvarovať. Pozor, na alergiológií vám nezistia potravinovú intoleranciu. To riešia gastroentrologické kliniky. Ak vám predpíše lieky, môžu vám uľahčiť život s alergénmi, niekedy je to len sezónna záležitosť, no možno si na lieky navyknete tak, že sa vám nebude dať vrátiť k životu bez nich. Je preto dobré tento krok detailne zvážiť.

Na celý život? 

Keď už sa raz alergická reakcia objaví – prepukne – objavuje sa každý rok. Tu je dôležité upozorniť, že to nie je len záležitosť malých detí či starších. Niekedy sa vyskytne v detstve a odíde v dospelosti. Ak sa však prejaví v dospelom veku, zvyčajne trvá celý život a môže výrazne narušiť život. Neliečená alergia s výraznými príznakmi môže dokonca prepuknúť v astmu. Tu však treba skutočne zvážiť, nakoľko vám strpčuje život. Pomôcť totiž môžu nielen návykové lieky, ale aj niektoré bylinky.

Niektorým alergiologickým pacientom zaberú lien lieky, iným život zlepšili homeopatiká. Zahnať sa nimi dá slzenie očí či tečúci nos. Tento drahší pokus však nemusí zabrať. Prospešné je však nasadenie vitamínov v čase, kedy kvitne najviac stromov. Vitamín C podporí imunitu, super bude v kombinácii so zinkom. Ďalším účinným pomocníkom sú Omega-3 mastné kyseliny, ktoré podľa niekoľkých prieskumov stimulujú imunitný systém. Počas sezóny tiež zmeňte starostlivosť o pokožku. Na hygienu zvoľte neparfumované sprchovacie gély či telové krémy a rovnako tak aj na tvár. Parfumy môžu ešte viac dráždiť receptory v tele.

Zdroj snímok: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek