Ako si zlepšiť na jeseň imunitu? Tieto tipy by ste si mali osvojiť

Po lete prichádza na rad obdobie, ktoré odskúša zdravie každého z nás. Okrem toho, že sme vystavení stále pretrvávajúcej pandémii, pri ochladení podľahne organizmus takmer každého z nás. Studené noci, rána a večery, ale stále teplé dni sú výzvou pre naše zdravie. 

V lete si počasie spravidla drží svoje počasie celý deň, tým pádom nemusíte príliš premýšľať nad tým, čo si obliecť, aby vám nebola zima alebo, aby ste sa nespotili. Naopak na jeseň musíte myslieť na to, že treba mať so sebou aj nejakú tú bundu. Základom je skutočne sa správne obliecť. Nie je to len reč našich mám a starých mám. Ak sa poriadne neoblečiete, prejde vás zima, nie je nič horšie. Tu sa začínajú problémy si imunitou.

Vitamíny, vitamíny, vitamíny

Ak si myslíte, že môžete preplávať náročným jesenným obdobím len vďaka teplej bunde, ste na omyle. Napriek tomu, že máte odolnú imunitu, dodávať do tela prospešné látky je nevyhnutné. Základom vášho jedálnička by sa mal stať vitamín C, E a D. Spomínané déčko v lete nemusíte užívať, keďže ho získavate zo slnečného žiarenia, po lete by ste si ho však mali opäť nasadiť. Rovnako dôležitý je vitamín B, ktorý nájdete vo viacerých potravinách – ryby, mäso, vajcia, strukoviny a iné. Obmeniť po lete svoj jedálniček je základom. Minerály, aminokyseliny či beta-karotený nájdete práve v strave. Do stravy by ste mali dostať tiež cesnak, ktorý je základom správnej imunity. Aj v lete stále čerstvé ovocie a zelenina sa dá v chladných dňoch nahradiť inými surovinami.

V lete sme bezstarostnejší, po jeho skončení prichádza u mnohých na rad depresia či stres z pracovných povinností. A práve stres spôsobuje rad ďalších problémov. Pod vplyvom dlhotrvajúceho stresu dochádza k výraznému zníženiu NK-buniek, ktoré sú zodpovedné za ochranu proti vírusovým infekciám. Viaceré štúdia sa zhodujú na tom, že stres je zabijakom imunitného systému,

Ako si udržať lepší duševný stav? 

Základom dobrej psychiky je spánok. Imunitný systém pod vplyvom nedostatku spánku prechádza do núdzového režimu. Spánok môže podporiť imunitný systém produkciou tzv. T buniek. Tie dokážu rozpoznať cudzie baktérie či vírusy a ďalšie pre organizmus škodlivé látky. Varujú náš imunitný systém, aby sa však obránil pred látkou, ktorá môže spôsobiť následné ochorenie. Aj zlepšenie spánku je teda základom pre dobrú iminitu.

Pobyt na čerstvom vzduchu nemôžete po lete vylúčiť. Do svojho denného alebo týždňového programu by ste mali zaradiť prechádzky v prírode. Nezabudnite sa poriadne obliecť a vziať si so sebou vodu, pretože ani tú nemôžete pozabudnúť pravidelne piť. V chladnejšom počasí váš možno natoľko nesmädí, no mali by ste vypiť minimálne dva litre čistej vody či nesladených čajov (v závislosti od váhy a veku).

Športovať sa dá v každom ročnom období. Na jeseň môžete vymeniť vonkajšie kúpanie za pravidelné plávanie v plavárni. Cvičenie v outdoorových priestoroch na fitness centrum či vlastnú izbu. Alebo objavte nový druh športu – po lete je dôležité nedoľahnúť lenivosti, ale pustiť sa do novej aktivity, ktorá vás pripraví na ďalšiu plavkovú sezónu.

Zdroj fotografií: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek