Ako si vybrať ideálny krém na opaľovanie?

Leto láka k vode, a preto sme nútení pri dlhšom pobyte na slnku pokryť svoju pokožku vrstvou krému. Ak to nespravíte, môžete riskovať nebezpečné spálenie či dokonca ochorenie kože. Ako si však vybrať dokonalý krém na opaľovanie?

Základom je rešpektovať potreby svojej pokožky. Ak máte pleť suchú, zvoľte si krém s hydratujúcimi zložkami, ak naopak mastnú, nevyberajte si krém, ktorý vašu pokožku ešte viac zmastí. Pri suchej pokožke voľte krémovejšiu konzistenciu, pri mastnej zase fluid alebo gél, ktorý na koži rýchlejšie uschne. Najdôležitejší je však SPF faktor. Fluid je ideálny tiež, ak ste vystavený väčšej fyzickej aktivite, ale hodí sa aj na bežný deň, kedy budete väčší čas vystavený žiareniu slnka. Pri výbere krému treba prihliadať aj na to, ako veľmi ste svetlý či tmavý typ. Čím bledšia pokožka, tým silnejší stupeň ochrany treba zvoliť.

Čo je SPF?

Skratka znamená Sun Protection Factor, teda ochranný faktor pred UV žiarením. Čím vyššie číslo SPF faktoru, tým väčšia ochrana pred slnečným žiarením. Hodnota SPF násobí dobu, počas ktorej sa môžeme slniť bez toho, aby sme sa spálili. To znamená, že pokiaľ sa bez ochrany spálime za 10 minút, krém s SPF 50 tento čas predĺži na 500 minút. Bezpečná doba na slnku teda stúpne až na vyše osem hodín.

V skratke sa dá povedať, že SPF 50 blokuje 98 % UVB žiarenia, SPF 30 blokuje 97 %, SPF 20 blokuje 95 %, SPF 15 blokuje 93 %,  ​SPF 10 blokuje 90 %. Treba mať na pamäti, že žiadny ochranný filter nedokáže blokovať 100 percent žiarenia.

photo-1586220742613-b731f66f7743 (870×580)

Alternatíva, ktorá si vás získa 

Viete, ako veľmi môžu prípravky na opaľovanie škodiť podmorskému svetu? Chemické látky obsiahnuté v opaľovacích prípravkoch ničia predovšetkým koralové útesy. Následkom ich odumretia zomierajú tiež živočíchy, ktoré koralové útesy tvoria. Ak chcete byť k živej prírode okolo nás ústretovejší, pozrite sa po minerálnych opaľovacích krémoch. Sú zväčša odolné voči vode až po dobu troch hodín. Výhodou minerálnych filtrov je, že sú menej dráždivé k pokožke a vhodné sú aj pre aknóznu pleť.

Okrem typológie vašej pokožky je nevyhnuté pozerať sa na aktivitu, akej sa venujete. Pri športových aktivitách sa viac potíme a tým pádom treba buď zvoliť krém, ktorý sa nerozpustí tak rýchlo, alebo sa natierať častejšie. Aj v prípade športu, nie len času vo vode, je dobré vyberať produkty vodeodolné, V prípade produktov, ktoré sú odolné voči vode nie je však dobré spoliehať sa na to, že vydržia celodenný nápor. Ich trvácnosť je približne dvojnásobne dlhšia ako klasické krémy, pre istotu je však potrebné po kúpaní vrstvu obnoviť, ak ste hneď na to vystavení priamemu slnku.

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek