Ako sa správne odlíčiť, aby vaša pleť netrpela

Základom každej zdravo vyzerajúcej pleti bez vrások je správne odlíčenie, a preto by sa by sa pre vás malo stať absolútnou samozrejmosťou, rovnako ako čistenie zubov alebo každodenná očista celého tela. Absolútnym prehreškom je nechať odlíčenie na ráno kvôli večernej únave. Tým totiž pleti len a len uškodíte, nedovolíte jej sa cez noc zregenerovať a vďaka tomu sa vám upchajú póry, vzniknú pupienky a vaša pleť bude evidentne unavená. Dlhodobo sa nekvalitné odličovanie prejaví vznikom vrások. Preto sa odlíčenie pred spánkom musí stať absolútnou rutinou, nikdy ho neodkladajte na ráno.

 

Odličovanie očí

Prečo používať odličovadlo?

Nepleťte si odličovanie pleti s čistením. Vždy je treba zachovať správny postup, čo znamená, že nikdy pleť nečistíme skôr, než ju dokonale zbavíme všetkých líčidiel. Aj v prípade, že nalíčenie je nepatrné, musíme najskôr použiť odličovacie prípravky. Odlíčenie je naozaj veľmi dôležité, pretože počas dňa sa na líčidlá nachytajú rôzne škodliviny ako napr. prach a tie čistiace prípravky jednoducho neodstránia. Čistiace mlieka, toniky, obrúsky a pod. Nie sú určené na odličovanie, ale len na čistenie pleti. Na odlíčenie musíme použiť odličovacie prípravky, pretože jedine tie dokážu líčidlá dokonale rozpustiť, bez toho aby pleti nejako ublížili. Nedokonalé odlíčenie má za následok to, že sa vaša pleť časom dostane do problémov. Môže začať červenieť, svrbieť, lúpať sa a časom začne byť náchylná aj na kožné choroby a naviac sa vám skoro objavia vrásky. Taký zápal spojiviek, môže spôsobiť aj zlé odličovanie.

 

Žena so zdravou pleťou

 

Najhoršie teda je, ak si večer pôjdete ľahnúť nalíčená. Ak podceníte odlíčenie, potom vám budú drahé pleťové krémy nanič.

Kedy sa odlíčiť?

Evidentné je, že na konci dňa, kedy viete, že už sa z domu nepohnete alebo sa chystáte ísť spať. Ale procedúru vykonávame aj počas dňa, kedy by sme chceli pleť možno len dolíčiť. Verte, že nanášanie líčidiel cez líčidlá pôsobí navonok strašne hrubo. Make-up vám vytvorí fľaky, riasenka sa vám môže olupovať a veľká vrstva očných tieňov sa jednoducho na viečku neudrží a zleje sa do ryhy alebo sa rozmazáva.

 

Zdravá pleť

Čím sa odlíčiť?

Ak si myslíte, že vám bude stačiť voda o obyčajné mydlo, tak túto myšlienku hneď zavrhnite, pretože mydlom by ste pleť akurát vysušili a pokožku tváre zbavili ochrannej vrstvy, ktorá si zaslúži jemnejšie zaobchádzanie. Rozhodne teda používajte prípravky určené na odličovanie a radšej bez obsahu alkoholu.

 

Žena s dlaňami okolo tváre

 

 • Odličovacie mlieka sa rozlišujú podľa typu pleti. Obsahujú výťažky z ovocia, bylín, ďalej trebárs proteíny, ceramidy a aj hydratačné látky.
 • Odličovacie vlhčené utierky, na tie si ale veľmi nezvykajte, pretože odlíčenie nie je až tak dokonalé. Sú vhodné trebárs na cesty alebo na dovolenku. Keď, tak používajte tie neparfumované.
 • Odličovače očí sú určené aj na odlíčenie riasenky a nedráždia očné spojivky.
 • Odličovacie tampóny z buničiny alebo vatové.

Na trhu je také množstvo kozmetiky, že asi nie je jednoduché vybrať tú svoju obľúbenú značku. Ale nemusíte trvať na značke, stačí, keď budete vedieť, ktorý prípravok vám svojím zložením najviac vyhovuje. Odličovadlá by mali obsahovať aj bylinné výťažky, zjemňujúce látky a vitamíny. Zloženie si prečítajte na každom obale.

Odličovacie tampóny s obsahom Aloe Vera

Aloe Vera obsahuje viac ako 200 prospešných látok, ako sú vitamíny, minerály, enzýmy, aminokyseliny, ktoré majú pozitívny vplyv na pleť i na celkovú imunitu. A nájdete ich aj ako zložku niektorých odličovacích tampónov.

Účinky aloe sa využívajú v kozmetike a v doplnkoch stravy. Dokonca sa nazýva pravým elixírom krásy, ktorý sa v kozmetike veľmi oceňuje. Má prirodzené protizápalové a antimikrobiálne účinky, ktoré podporujú zdravie pokožky. Do kozmetiky sa pridáva aj pre svoje výborné hydratačné a regeneračné účinky. Šťava z Aloe Vera má totiž hojivý efekt. Výrobky s extraktom z Aloe Vera navyše pôsobia prirodzene chladivo, a preto výborne pôsobia na popáleniny a spáleniny od slnka.

Aloe Vera by sa už dala nazvať aj legendárnou rastlinou. Pre jej liečebné účinky ju používali už egyptskí lekári a Kleopatra ju využívala ako skrášľujúci prostriedok. V dnešnej dobe obľuba tejto rastliny stúpa. Účinné látky sa nachádzajú v dužinatých ostrých listoch, ktoré obsahujú gélovú tekutinu. Tá sa získava z minimálne štvorročných rastlín Aloe Vera.

Skvelou odličovacou pomôckou sú preto aj vlhčené  tampóny s obsahom Aloe Vera, ktoré pleť nielen čistia, osviežujú, vitalizujú a hydratujú, ale aj čiastočne liečia. Okrem výťažkov z Aloe Vera sú takéto vatové tampóny často napustené jemnou odličovacou emulziou s neutrálnym pH na báze pleťového mlieka a tonika, ktorá nedráždi pleť. Predstavujú tak výrobok, ktorý zlučuje niekoľko krokov náročného odličovanie do jediného, čo je nielen pohodlné, ale výrazne sa tým tiež zmenší počet používaných kozmetických prípravkov.

 

 

Vlhčené  tampóny s obsahom Aloe Vera

Peelingové tampóny

Obsahujú nielen jemné pílingové perličky, vďaka ktorým svoju pleť šetrne a pritom dôkladne vyčistíte. Tampóny sú väčšie než klasické okrúhle odličovacie tamóny, hodia sa preto nielen na píling tváre, ale aj dekoltu a ramien. Ich výhodou je pohodlný spôsob použitia. Na pílingový tampón nanesiete pleťové mlieko alebo krém, ktorý je vhodný pre váš typ pleti, a jemnými krúživými ťahmi robíte píling.

 

 

Peelingové tampóny

Ako sa správne odlíčiť?

 1. Začnite od očí. Očné tiene sa odličujú pomerne jednoducho odličovacím mliekom, ale čo taká vodeodolná riasenka? Tú musíme odstrániť špeciálnymi odličovadlami na oči, ktoré dokážu ľahko farbu rozpustiť. Použiť môžete rôzne olejové odličovacie prípravky, ktoré jednoducho nalejeme na tampón alebo obrúsok a pomalými ťahmi zhora dole riasy odlíčime. Líčidlo musíme odstrániť dokonale, zvlášť pri tomto druhu riasenky, pretože sa správa k našim očiam dosť agresívne. Preto by sme mali radšej na líčenie používať normálnu riasenku a tú vodeodolnú len, keď je to nutné.
 2. Ďalej pokračujeme odlíčením pokožky tváre a krku. To znamená, že odstránime make-up, púder, „zdravíčko“ a rúž. Najskôr pleť navlhčite vlažnou vodou. Potom naneste mlieko na vatový tampón a dôkladne a jemne zotrite všetky líčidlá a nečistoty. Postupujte od čela cez nos a tváre smerom dole na krk. Na perách postupujte od kútikov ku stredu pery. Na pleť netlačte a skôr ju masírujte.
 3. Až potom príde na rad čistenie pleti. Čistenie natiahnite až na krk, ktorý je na starnutie veľmi náchylný. A na záver použitie tonizačnej vody a obľúbeného pleťového krému.

Ako si správne odlíčiť oči a pritom ich nezničiť

Vyberať si môžete z ponuky veľmi jemných odličovačov určených špeciálne na clitlivé oči, odličovače pre normálnu starostlivosť a ďalej odličovače na odstránenie vodeodolného očného make-upu. Vybrať by ste si mali podľa typu líčidiel, ktoré používate a podľa typu vašej pleti. V prípade, že nepoužívate vodeodolné tiene a riasenku, je zbytočné používať odličovadlo na vodeodolný make-up. Pokiaľ máte pleť tváre citlivú, aj vaše oči budú vyžadovať odličovač pre citlivé oči.

Odličovače sú vyrábané na báze vody a oleja. Prípravky na báze vody nezanechávajú mastný film okolo očí. Niektorým ženám sa ale môže zdať ich pleť v okolí očí stiahnutá a vysušená. V takom prípade je dobré používať prípravky na báze oleja, ktoré zanechajú okolie očí vláčne a bez pocitu vysušenia.

Výber odličovača je individuálny. Každá sme iná a preto aj naše oči budú reagovať na každý typ tejto kozmetiky inak. Skúsiť môžete ako gély, tak aj tekuté prípravky. Pokiaľ si raz vyberiete prípravok, ktorý vám vyhovuje, nemeňte ho. Experimentovať sa v tomto prípade neoplatí.

Môže sa vám stať, že ráno budete mať napuchnuté viečka a začervenané oči. Na vine bude zlý odličovač. Nepanikárte, oči vypláchnite a na chvíľu na ne priložte studený obklad. V žiadnom prípade by vás nemalo napadnúť, že si oči radšej nebudete odličovať a pokúsite sa make-up len zmyť vodou. Ešte horšie je spať neodlíčená. Líčidlá si počas noci tak rozmažete po celej tvári a pripravíte si problémy s akné a podráždite unavené oči. Veľmi dôležitý je aj spôsob akým vaše očné partie odličujete. Základnou chybou je drhnutie a všemožné krútenie tampónom. Tampón navlhčený odličovačom priložte na oko na pár sekúnd, riasenka sa rozpustí a vy ju potom pomaly odstránite jemnými ťahmi smerom zhora dole. Potom doprajte očiam výživu v podobe nočného očného krému.

Odličovač očí značky Clinique

Viete, čo najviac škodí vašej pleti?

Poznáte svoje pleťové prehrešky? Časté maškrtenie čokolády, alkohol alebo fajčenie neškodia primárne pleti, ale nášmu celkovému zdraviu. Zato neodlíčená alebo zle odlíčená pleť je kozmetickou katastrofou.

 1. Make-up a odličovanie
  Dekoratívna kozmetika je skvelá záležitosť, ale patrí na vašu pleť len do doby, než idete spať. Mnoho žien sa niekedy neobťažuje po dlhej noci odlíčiť a povedia si, že to urobia ráno. Je to veľká chyba, pretože si tým len privodia zápaly a podráždenie. V noci má pleť odpočívať a nie bojovať o „prežitie“.
 2. Nikotín a alkohol
  Fajčenie dehydratuje vašu pleť a narúša kolagénové vlákna, vďaka ktorým je vaša pleť pevná. Platí to aj v prípade, že ste len pasívny fajčiar. Alkohol nie je v žiadnom prípade pomocníkom. Telu a pleti prospieva konzumácia vína, ale len v malom množstve.
 3. Čokoláda a stres
  Ste v strese, pod tlakom a máte depresie? Skvelým „povzbudzovačom“ je čokoláda. Stres je však dlhodobo škodlivý. Počas neho vaše telo trpí a to sa prejavuje aj na pleti. Čokoláda je telu prospešná v malom množstve, nijak výrazne sa nepodpisuje na zhoršení pleti.
 4. Opaľovanie a opaľovacie prípravky
  Dlhodobé opaľovanie pleti a pokožke škodí. Krátkodobé slnenie dodá vašej pleti dostatočný prísun vitamínu D. Ovšem dlhodobé vystavovanie sa slnečným lúčom upcháva póry. Mylne sa niektoré dámy nenatierajú opaľovacími prípravkami v domnení, že sa lepšie opália.
 5. Stravovanie a zloženie jedálnička
  Všeobecne platí, že váš stav pleti sa odvíja od toho, aké jedlo jete. Ak zásobujete svoju pleť sacharidmi, bielkovinami, vitamínmi, vlákninou, tak je všetko v poriadku. Ale len, co je niečoho príliš alebo naopak málo, prejaví sa vám to na pleti.
 6. Tekutiny versus drahé kozmetické prípravky
  A je to tu zase, pitný režim. Nevraví sa to len tak pre nič za nič. Príjem 2-3 litrov tekutín denne je prospešný nielen na pleť, ale aj pre celé telo. Nemusíte to dodržiavať, vaša pleť sa zvrásni, vyschne a bude rýchlejšie starnúť. Drahé krémy vám v tomto prípade nepomôžu, lebo vaša pleť bude dehydratovaná zvnútra.
 7. Vzduch a svetlo
  Denné svetlo a čerstvý vzduch nepodceňujte. Vďaka nim sa vaše pleť lepšie prekrvuje. Pri dlhodobom pobyte len pod umelým svetlom a v uzavretej miestnosti je vaša pleť bledá a „chorá“. Avšak ani znečistený vzduch veľkomiest pleti neprospieva. Dusí ju a nedovoľuje jej dýchať.
 8. Pohyb
  Pri nedostatku pohybu a sedavom spôsobe života dochádza k spomaľovaniu regeneračných procesov pokožky. Kože sa obnovuje veľmi pomaly a nedostatočne, zle sa vyplavujú škodlivé látky a dochádza k ukladaniu tukov.
 9. Spánok
  Tak prirodzenú záležitosť ako je spánok mnoho ľudí opomína. Nedostatočný spánok sa na vašej pleti podpíše veľmi výrazne. V noci dochádza k regenerácii, náhrade odumretých buniek a ďalším chemickým procesom pleti.

 

Ženská tvár

Rady na záver

 • Na odlíčenie si urobte dostatok času.
 • Kupujte radšej odličovacie prípravky bez obsahu alkoholu, pretože ten pleť nadmerne vysúša.
 • Odličujte tak dlho a tampóny vymieňajte stále dokola, dokiaľ nebudú čisté a bez stôp líčidiel.
 • Odličovacím mliekom si pleť masírujte minimálne tri minúty, pleť sa zahreje a prekrví.

Nezabúdajte, že chyby v odličovaní, spôsobujú predčasné starnutie a tvorbu vrások!

Zdroj fotografií: Yvesrocherusa.com, MediaTrust Communications, Peche.com.au

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek