Ako po lete nepribrať? S týmito tipmi si udržíte váhu

Leto praje nášmu zdraviu. Pravidelný prísun zdravej zeleniny a ovocia nám dodá väčšinu potrebných vitamínov. Akonáhle sa ochladí, zmení sa aj naša strava.

V lete, predovšetkým počas horúčav, sa stravujeme ľahšie, dá sa povedať, že diétnejšie. Je normálne, že človeku nechutí tak veľmi jesť teplé, mastné a ťažké pokrmy. Okrem občasnej zmrzliny je naša strava vyvážená a plnohodnotná. Počas jesene sa naše telo dostáva späť do „normálu“ a my sa začíname stravovať úplne inak.

Ako si uchovať, čo najviac z leta?

Napriek tomu, že už nebudeme mať na jeseň prísun čerstvej zeleniny a ovocia, tieto suroviny si môžeme pokojne vytiahnuť z mrazničky. Množstvo odborníkov na výživu hovorí, že zamrazené plodiny uchovávajú takmer rovnaké percento zdravých látok.

Je však normálne, že sa nám pri ochladení začne žiadať jesť ťažšie jedlá. Treba však opatrne prejsť z fázy normálneho stravovania do prejedania sa. Naše telo si postačí s aj s menším prísunom kalórii, keď máme menej pohybu. A toho je v chladnejších mesiacoch spravidla menej.

Udržte si vysnívanú váhu 

Ak ste si v lete tvrdo vypracovali postavu do plaviek, treba byť po odznení teplých dní obozretní. Môže sa veľmi ľahko dostaviť jojo efekt, ak sa začneme stravovať normálne, okrem toho sa pravdepodobne budete aj menej hýbať. Môžete jesť všetko, čo máte radi, treba však dbať na veľkosť porcií, namiesto pretekajúceho taniera, naložte si toho menej. Ani hladovanie nie je dobré, môže sa stať, že si začne telo zásoby ukladať. Treba nájsť balans.

Nemali by ste vyjsť ani z pohybového režimu. Namiesto plávania a vonkajších športov, skúste nový kurz napríklad zumby, na druhej strane, plávať môžete aj v krytom bazéne. Na udržanie váhy nie je zlé ani otužovanie, s tým by ste mali začať už na jeseň, v zime je to zhurta pre telo veľký šok.

Dbajte na prísun vitamínov 

Ak sa začnete viac hýbať, nezabudnite na pravidelný prísun vitamínov a minerálov. Tie zo stravy už v takej miere nezískate, no môžete si ich doplniť výživovými doplnkami. Nezabúdajte na magnézium, vitamín C, D a omega mastné kyseliny.

V neposlednom rade myslite na pravidelný pitný režim. Nie nadarmo sa vraví, že hlad je skrytý smäd. Napriek tomu, že v lete prirodzenejšie cítime potreby sa napiť, sme smädní, naše telo si rovnako v chladných mesiacoch žiada rovnaké množstvo vody, obzvlášť, ak sa hýbete.

Zdroj snímok: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek