Ako netradične využiť odpad? Premeňte ho na nábytok, oblečenie, bytové doplnky alebo šperky!

Nábytok, bytové dekorácie, tričká alebo šperky. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že tieto veci nemajú nič spoločného, opak je pravdou. Všetky z nich sú totiž vyrobené z rôzneho druhu odpadu. Stačí len trochu šikovnosti a dostatok fantázie. Odpad tak nemusí nutne končiť v zberniach alebo na skládkach, dá sa z neho vytvoriť množstvo originálnych výrobkov. Práve tie najzaujímavejšie vám predstavíme v nasledujúcom článku.

Z elektroodpadu šperky

Väčšina vyslúžilých elektrospotrebičov dnes končí na skládkach komunálneho odpadu, v lepších prípadoch v zberných dvoroch, kde ich čaká ekologická likvidácia. Ak však elektroodpad umiestnime do rúk umelcov a dizajnérov, môže sa zakrátko zmeniť na bytovú dekoráciu alebo dokonca šperk. Tvorcovia totiž menia alebo úplne prevracajú pôvodnú funkciu predmetov a dávajú im nový význam.
Zrecyklovaná ozdoba v tvare žaby.
Takéto chutné ozdoby získali druhý život recykláciou.
Tlačidlá z telefónnych búdok premenia napríklad na náušnice, plošné spoje na manžetové gombíky a zelené dosky plošných spojov dokonca na brošne. Kým náhrdelníky vznikajú napríklad z počítačových hliníkových chladičov, náramky a prstene zase z vyslúžilých tlačidiel a drôtikov telefónnych búdok. Za týmito zero waste nápadmi stojí projekt www.trashmade.cz zaoberajúci sa výrobou šperkov, módnych a bytových doplnkov vyrobených z recyklovaných materiálov. Dizajnéri sa snažia vychádzať z pôvodnej štruktúry produktu, čomu prispôsobujú aj novú podobu šperku, nechávajú pritom však vyniknúť jeho vzhľad.
Zrecyklované náušnice v tvare sim karty.
S oranžovými náušnicami tvaru sim karty zahviezdite

Z PET fľaše spacák, koberec či fleecová mikina

Vďaka ľahkému spracovaniu sú plasty v súčasnosti vyzdvihované nad mnohé iné materiály. Okrem toho, že sú po skončení životnosti schopné prejsť aj niekoľkonásobnou mechanickou recykláciou, tvoria materiál pre výplne do spacákov, búnd alebo fleecových. Tomu však predchádza dlhý recyklačný a výrobný proces.
Čierny náhrdelník so žltými detailami.
Kúpou zrecyklovaných doplnkou podporujete životný štýl Zero Waste.
Potom, čo sa plastové odpady roztriedia, každý druh materiálu putuje do inej recyklačnej linky. Tam sa potom samostatne melie a drví na vločky rôzneho stupňa hrubosti. Materiál získaný z PET fliaš, takzvané „PET flakes“ sa potom vyperú a zbavia zvyšku nečistôt. Akonáhle sú vločky nadrtené a vyprané, zahrievajú sa v špeciálnych strojoch na teplotu okolo 200 ° C. Nasleduje ich vytlačenie špeciálnymi tryskami a vznik syntetického vlákna, ktoré sa používa na výrobu izolačných tkanín do zimných búnd a spacákov. Možno ho nájsť aj ako súčasť záťažových kobercov. Z týchto vlákien sa navyše vyrábajú tiež textílie, napríklad tričká či fleecové mikiny. Zatiaľ, čo na výrobu jednej fleecovej bundy je potreba tridsať recyklovaných fliaš, na tričko stačí iba päť.
Fialové náušnice v tvare strunky.
Zrecyklovateľné doplnky sú nielen originálnou, ale aj inteligentou investíciou.

Zo starého bicykla nový nábytok a bytové dekorácie

Bicykel sa dá v dnešnej dobe právom považovať za jeden z najekologickejších dopravných prostriedkov, ktorý sa vyznačuje pomerne dlhou životnosťou. Rovnako ako každá vec, aj bicykel však raz doslúži a naskytá sa otázka, čo s ním. Môžeme si ho ponechať v garáži, pivnici alebo ho umiestniť do zberne komunálneho odpadu k následnej recyklácii. Kolesá možno totiž na rozdiel od automobilov alebo motocyklov zrecyklovať na základné suroviny pomerne ľahko. Jedinú výnimku tvorí najvýkonnejšie pretekárske bicykle s uhlíkovým rámom, ktorá sa na pôvodný materiál roztaviť nedajú.
Zrecyklovaný kryt na USB kľúč.
Recyklované materiály sa dajú použiť nielen ako dekorácia, ale tiež účelovo.
Okrem toho však existuje aj niekoľko možností, ako využiť pozostatkov z doslúženého bicyklu veľmi netradične a efektívne. Z niektorých častí bicykla sa dá napríklad vyrobiť nábytok a rôzne bytové doplnky. Originálnymi ozdobami tak môže byť stolná lampička z prednej vidlice bicykla, lampa z reťazí, bicykel či konferenčný stolík a barová stolička z ráfikov.

Z IT zariadení praktickí pomocníci do domácnosti

Okrem nábytku, bytových doplnkov či šperkov môžu byť z odpadu vytvorené tiež praktické výrobky, ktoré využije každá domácnosť. Vhodným doplnkom do kuchyne môže byť napríklad vreckový nôž. Vďaka tomu, že jeho plášť tvorí namiesto plastu alebo dreva doska plošných spojov, možno aj obyčajný nôž premeniť v dizajnovú záležitosť. Ďalším pomocníkom v domácnosti môže byť otvárač z nerezovej ocele, ktorý bol v minulosti súčasťou serverov. Doska plošného spoja, ktorá pôvodne spájala súčiastky a prenášala dáta vo vnútri počítača, môže byť základom aj pre flash disk s kapacitou až 8 GB. Zdroj obrázkov: Trashmade.cz

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek