Ako na jazvy? Zbavte sa ich raz naždy

Trápi vás nejaká tá jazvička na viditeľnom mieste, ktorej by ste sa najradšej zbavili, ale neviete, ako na to? Nemusíte sa báť, v súčasnosti už korekcia jaziev nie je ničím neobvyklým. Existuje mnoho spôsobov, ako jazvičky odstrániť raz a navždy.

Pri korekcii alebo odstraňovaní jaziev je vek jazvy najdôležitejším faktorom pri posudzovaní vhodnej metódy. Čerstvejšie jazvy sa odstraňujú omnoho ľahšie a efekt je vo väčšine prípadov veľmi výrazný – najčastejšie zmiznú na sto percent.

Pri starších jazvách je potrebný dlhodobejší proces liečby, ako aj viac úsilia, ale ani v takýchto prípadoch nie je nič stratené. Ak sa nepodarí jazvu zničiť úplne, najnovšie metódy dokážu zredukovať jej viditeľnosť takmer na minimum.

Jazvy vznikajú z mnohých príčin, a preto je dôležité odvíjať liečbu podľa nich

Jazva je trvalé poškodenie kože, ktoré môže vzniknúť ako následok úrazu, operácie, popálenia, kožnej choroby (osýpky, akné) alebo aj rýchlej zmeny telesných proporcií (tzv. strie).

Muž s jazvou na čele

Na odstránenie jaziev je najdôležitejšia ich dostatočná hydratácia. Postihnuté miesto často jemne masírujte špeciálnym krémom s vysokým obsahom kolagénu alebo enzýmov, ktoré jazvu zmäkčujú. Takéto krémy sú v predaji v každej lekárni.

Tlakové masáže sú omnoho účinnejšie ako klasické masírovanie jazvičky krémom. Takéto masáže sa vykonávajú tak, že na dané miesto 20 sekúnd v kuse tlačíte a potom tlak povolíte.

Vďaka tomuto tlaku dochádza k odkysličeniu krvi z jazvy a prívodu novej, okysličenej krvi, na toto miesto. Tá napomáha rýchlejšiemu hojeniu.

Zároveň tým predchádzate vystupovaniu jazvy nad povrch okolitej kože. Tieto masáže sa musia opakovať každý deň.

Kožu je nutné starostlivo dezinfikovať. V jazve nesmú zostávať nečistoty, a preto je dôležité oplachovať ju studenou vodou. Po konzultácii s kožným lekárom alebo lekárnikom je možné použiť aj ľahký dezinfekčný prostriedok, nikdy však s obsahom jódu! Ten totiž zásadne bráni hojivému procesu.

Miesto, na ktorom sa jazvy nachádzajú, by sa nemalo preťažovať. Predídete tomu špeciálnou sťahovacou bielizňou alebo bandážami, ktoré dostatočne ochránia kožu pred zbytočným naťahovaním.

Najzásadnejším zásahom je, nepochybne, použitie estetickej chirurgie. To, aká metóda sa využíva na odstraňovanie jaziev, je už záležitosťou každej konkrétnej kliniky. Veľmi časté sú ošetrovania laserom, injekčným vpreparovaním kortikoidov či výplňových materiálov alebo priamo chirurgické odstránenie, teda vyrezanie jazvy.

Žena v plavkách stojaca vo vode

Mnoho žien, ale aj mužov, trápia minijazvičky, tzv.strie. Tie sa objavujú najčastejšie v oblasti bokov, pŕs, sedacích partií, bruška a podkolenných jamôk.

Sú spôsobené rýchlym naťahovaním kože, pričom koža nie je natoľko pružná, aby sa stačila prispôsobovať tomuto napínaniu a v dôsledku toho nakoniec popraská. Strie vznikajú rýchlym rastom, zmenou telesnej hmotnosti alebo v období tehotenstva.

Na odstránenie strií je najefektívnejšie pravidelné cvičenie a masírovanie pokožky. Vďaka pohybu sa koža stáva pružnejšou a strie miznú. Prajem vám teda, pri odstraňovaní vašich nechcených jaziev, veľa šťastia!

Zdroj informácií: Pharmanews.cz

Žena s jazvou na čele

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek