Ako dosiahnuť biely úsmev a udržať si zdravé zuby?

Nie nadarmo sa hovorí, že základom nášho zdravia by mali byť zdravé zuby. Ak totiž zanedbáme zubnú hygienu, môže sa nám naše telo odvďačiť radou problémov. Ako však dosiahnuť zdravie a zároveň belosť zubov? Vedeli ste, že siedmeho októbra oslavuje svoj deň úsmev?

Základom zdravého chrupu by mali byť pravidelné (minimálne raz ročne) prehliadky u zubára. Ten vie včas odhaliť príčinu problémov. Ak máte pocit, že máte so zubami ťažkosti skôr ako po roku, je nevyhnuté vyhľadať lekársku pomoc. Zanedbaný kaz môže razom prepuknúť v zápal zubu a už sa len ťažko vyhnete liekom, ktoré zaťažia vašu pečeň, či dokonca chirurgickému zákroku. Ak pociťujete v chrupe bolesť, neodkladajte návštevu lekára.

Zdravé zuby – zdravý človek

Zuby by ste si mali čistiť minimálne dvakrát denne – ráno a večer, ak však konzumujete väčšie množstvo zafarbujúcich nápojov (káva, čaj alebo fajčíte), siahnuť po kefke môžete aj behom dňa. Je dôležité čistiť si zuby správnou kefkou, a to mäkkou, ideálne najjemnejšou. Tá nemôže podráždiť zubnú sklovinu ani ďasná. Je dôležitá tiež technika, za žiadnych okolností by ste zuby nemali príliš „drhnúť“ a vyvíjať na ne zbytočný tlak. Umývať si však zuby viackrát než je potrebné, tiež nie je ideálne, pretože zbytočne poškodzujete sklovinu.

Aj naše zuby potrebujú hydratáciu, ak teda nepijete dostatok tekutín, môže sa vám váš chrup odvďačiť suchosťou – nedostatočnou tvorbou slín. Sliny sú totiž dôležitou súčasťou správneho zdravia našich zubov. Pre správnu funkciu ústneho zdravia pite len nesladenú vodu, výnimočne nápoje s obsahom cukru. Cukor je zabíjač zdravých zubov. Ak si chcete dlhodobo udržať zdravé zuby, konzumujte vitamíny – vápnik, sodík, horčík, draslík, železo a meď.

Nebezpečné bielenie

Krásny biely chrup je snom každého, to však neznamená, že si kvôli žiarivým zubom musíte nadobro zničiť sklovinu. Bieliace prípravky obsahujú peroxid, ktorý má široké uplatnenie v kozmetickom aj zdravotnom priemysle. Pomocou tejto látky ide o chemické bielenie zubov. Peroxid vodíka je oxidačné činidlo, ktoré umožňuje bielenie zubov, na druhej strane dokáže poriadne narušiť štruktúru našej zubnej skloviny. Z tohto dôvodu je bezpečnejšie podstúpiť bielenie zubov pod dohľadom odborníka. Ak si chcete zaobstarať bieliace prípravky domov, pozrite sa pod tých bez obsahu peroxidu. Bielenie síce nebude možno také intenzívne a rýchle, no aspoň si nespôsobíte ďalšie problémy.

Účinnejšie je bielenie mechanické. Ide o takzvané pieskovanie, ktoré sa väčšinou robí v ordináciách dentálnych hygienikov. Zosvetlenie prebieha pomocou prášku tryskajúceho v prúde vzduchu. Ide o celkom náročný fyzikálny proces pre neodborníka, no v konečnom dôsledku sa obrúsi vrchná vrstva skloviny, ktorú si už vy doma neviete natoľko vyčistiť. Tento zákrok je o niečo drahší, no účinný.

Dbajte tiež na to, aká je prirodzená farba vašich zubov. Nie každý môže mať odtieň ako hollywoodska celebrita. A pravdepodobne táto hviezda ani nemá svoje zuby, ale umelý chrup. Zuby by nemali byť belšie ako vaše očné bielka.

Zdroj fotografií: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek