Ako chrániť svoje srdce? Dnešný deň upozorňuje na najdôležitejší orgán

Dvadsiaty štvrtý september patrí Medzinárodnému dňu srdca. Na najdôležitejší orgán v ľudskom tele treba upriamiť náležitú pozornosť. Ako sa staráte o to svoje? 

Svetový deň srdca každoročne pripadá na začiatok jesenného obdoba – 24. september. Na srdce sa začala upriamovať väčšia pozornosť na podnet WHO – Svetovej zdravotnícke organizácie a WHD – Svetovej federácie srdca. Ich spoločné úsilie vyústilo do iniciatívy vzniku „dňa srdca“, a to v roku 1999. Svetový deň srdca sa pôvodne – do roku 2011 – oslavoval poslednú septembrovú nedeľu, pričom prvá oslava sa konala 24. septembra 2000.

Najčastejšia príčina úmrtí

Práve kardiovaskulárne ochorenia patria medzi najčastejšiu príčinu úmrtí. Väčšina týchto úmrtí je podľa WHO výsledkom koronárnej choroby srdca alebo mŕtvice. Choroby srdca trápia predovšetkým vyspelé krajiny, kde ľudia pracujú v sedavom zamestnaní často celý život. K tomu neprispieva zlá životospráva – žiadny pohyb, nezdravá strava a s ňou súvisiace prejedanie sa či konzumácia alkoholu, fajčenie a stres.

person writing on white paper

A nie je to len problém staršej generácie a fajčiarov, ochorenia srdca trápia čoraz viac mladšiu generáciu. Môže za to predovšetkým stresový spôsob života. Stres ovplyvňuje celé naše zdravie. Spôsobuje úzkosť, psychické problémy, ale vplýva aj na naše fyzické zdravie. Okrem bolestí hlavy, žalúdka a problémov so spánkom, negatívne ovplyvňuje naše srdce. Stres môže zvýšiť zápal v našom tele, čo je spojené s faktormi, ktoré môžu poškodiť srdce, ako je vysoký krvný tlak a zníženie HDL cholesterolu, ktorým má na naše telo inak priaznivé pôsobenie a je potrebné jeho určitú hranicu v tele is udržať.

Ako si udržať zdravé srdce?

Zdravie srdce sa dá udržať veľmi jednoducho, no je potrebné sa zbaviť zlých návykov. Jednou z najčastejších príčin ochorenia srdca je fajčenie, to neprospieva telu vôbec, vonkoncom nie najdôležitejšiu orgánu v tele. Preto by ste sa tej závislosti mali zbaviť rovnako ako pitia alkoholu. Alkohol v zdravej miere však natoľko negatívne na srdce nepôsobí, no na ďalšie orgány v tele to nie je zrovna super vec.

Do svojho života by ste mali zaradiť pohyb. Ak máte sedavú prácu, pri ktorej denne musíte tráviť hodiny, je potrebné čas pri počítači vykompenzovať cvičením. Vôbec nemusíte ísť na niekoľko hodín do fitnes centra, pol hodina aktivity v pohodlí domova vám úplne postačí, treba si však nájsť to, čo vás bude baviť. Môžete skúsiť fitnes, cardio, jogu, voľba je len na vás. Rovnako skvelé sú kolektívne športy, ktoré robia dobre aj psychickému zdraviu. Pamätajte, že ruka v ruke s nezdravím srdca ide aj obezita.

K zdravému pohybu patrí strava. Nemusíte každý deň jesť na kilogramy ovocie a zeleninu. Ale tieto plodiny by ste určite mali zaradiť do svojho jedálnička. Občas si môžete dopriať aj niečo nezdravé, v zdravej miere, vysmážané jedlá robia srdcu najhoršie, no ak ich správne vykompenzujete zdravým alebo „normálnym“ jedlom, nijak negatívne vás to neovplyvní. Vyberajte si suroviny, ktoré prispievajú k zdraviu srdca – špenát, kapusta, kel, kapusta, brokolica a mrkva, jablká, banány, pomaranče, hrušky, hrozno, sušené slivky, ovsené vločky, hnedá ryža a celozrnné pečivo.

Zdroj snímok: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek