Aké dekorácie nesmú chýbať túto vianočnú sezónu u vás doma?

Ak už roky na stromček dávate tie isté ozdoby a vaše príbytky ozdobujú tie isté dekoračné predmety, no tento rok chcete zmenu, ste na správnej adrese.  

Už roky sa dôraz v oblasti dekorácii nekladie len na to, že niečo dobre vyzerá, ale aj na materiály. V popredí je udržateľný pôvod alebo recyklované látky. Čoraz viac sa dôraz kladie na dekorácie, ktoré minimalizujú dopad na životné prostredie. Do týchto výrobkov sa oplatí investovať. A, ak si myslíte, že nie sú štýlové, pravdepodobne vás prekvapí, že aj tie môžu hýriť luxusným dojmom.

Top materiály 

Medzi najžiadanejšie materiály na vašom stromčeku či v ďalších druhoch dekorácii patrí drevo, prútené a látkové dekorácie – výrobky z recyklovaného textilného odpadu. Nie je to teda žiadny plast ani syntetika, ktorej výroba má veľký dopad na našu planétu.

Čo sa farieb týka, krok vedľa nespravia tento rok milovníci tradičnej kombinácie – zlata a červenej farby. V popredí však bude tentokrát farba staroružová, ktorá s kombináciou zlata vzbudí dojem luxusu. Ak chcete do domácnosti dostať ďalší trend, pozrite sa po háčkovaných doplnkoch, tie si môžete vyrobiť aj sami doma.

Radšej ako ozdoby, zvoľte huňaté deky a vankúše. (Zdroj: Pinterest)

Veľký dôraz sa kladie na minimalizmus. Prezdobené príbytky už dávno nie sú v kurze. Pozerajte sa radšej po menej výrazných dekoráciách a do vašej obývačky či spálne prineste huňaté deky a veľké vankúše v štýle škandinávskeho hygge. Na stole však nesmie chýbať prehoz či behúň a množstvo sviečok však naokolo. A nezabúdajte na svetielka – na baterky, keďže elektrina je drahá.

Kvet týchto Vianoc

Pastelové farby sú v kurze nielen v móde, ale aj v dekoráciách. Tieto Vianoce inšpiruje kvet levandule. Tá je pre svoju typickú fialkastú farbu vyhľadávaná v módnom priemysle už dlhé obdobie. Aj keď vám možno tento kvet skôr pasuje k jari či letu, jeho vôňa upokojí vaše zmysly v každom období. Preto si ju vyberte aj počas zimy.

Inšpirujte sa na Vianoce levanduľou. (Zdroj: Pinterest)

Opäť je trendy poprášanie stromčeku umelým snehom. Ten zoženiete v spreji a ľahko si ho sami aplikujete na váš stromček v požadovanej miere. Dávajte však pozor na zloženie spreju a investujte radšej doňho. Dôvod je jednoduchý – umelý stromček môžete poprášiť, ale dôležité je, aby ste ho vedeli po sezóne aj očistiť. Pri živom treba brať ešte väčší dôraz – ak ho chcete po sezóne dať do prírody zvieratkám alebo skompostovať, nemal by obsahovať tento sprej.

Množstvo ľudí v posledných rokoch siaha po alternatívnych stromčekoch. Namiesto veľkých stromov, ktoré potebujú veľké množstvo priestoru, viete dostať kúpiť len konáre, ktoré ozdobíte či ozdobiť napríklad kaktus. Vyzerá to efektne a hodí sa to najmä do menších bytov.

Zabaľte to ekologicky

Rovnako pri darčekových baleniach môžete spraviť dobrý krok smerom k našej planéte. Môžete zvoliť krabice, ktoré príjemca vášho daru využije na ďalšie účely – ako úložný priestor – namiesto toho, aby ich len zahodil. Na trhu nájdete tiež opakovateľne použiteľné baliace papiere, ktoré sa nedajú roztrhať. Môžete využiť škatuľu od topánok či krabicu, v ktorej ste dostali zásielku od kuriéra a tú ozdobiť. Na internete nájdete množstvo návodov na domácky vyrobené balenia.

Titulná a posledná snímka: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek