Aj PUMA recykluje

Športová značka PUMA sa spojila s organizáciou First Mile, aby spolu začali recyklovať a tvoriť. Výsledkom je športová kolekcia oblečenia, obuvi a doplnkov, ktoré majú svoj príbeh. Nová kolekcia značky PUMA je totiž vyrobená z plastových fliaš, ktoré zhromaždila práve organizácia First Mile. PUMA sa tak rozhodla vybrať cestou udržateľnosti a splniť svoj záväzok znížiť dopad na životné prostredie a dodržiavať kódex „Forever Better“.

 

Kolekcia Puma jar leto 2020

 

PUMA a First Mile už, vďaka tejto spolupráci, premenili viac než 40 ton plastového odpadu (odhadom až 1 980 286 plastových fliaš) na úplne nové módne kúsky. Oblečenie v novej kolekcii PUMA x FIRST MILE je totiž vyrobené z 83 až 100% udržateľného vlákna. Pri obuvi sa množstvo recyklovaného materiálu kvôli požadovaným vlastnostiam pohybuje od 26 do 100%. Športová kolekcia je dostupná od 21.2.2020 na webových stránkach puma.com a vo vybraných predajniach a u vybraných predajcov, ako napríklad Footshop, Queens, FreshLabels, A3Sport, UrbanStore, Espace, Vemzu, Sportisimo či Top4Sport.

 

Športová kolekcia SS20 PUMA x First Mile obsahuje topánky, tričká, kraťasy, nohavice aj bundy všetky z recyklovaného materiálu. Celkom je zložená z 60 kúskov oblečenia pre ženy aj mužov a 25 rôznych druhov tenisiek.

Kto je First Mile?

Organizácia First Mile sa sústreďuje na zber plastových fliaš za účelom vytvorenia a udržania pracovných miest a zníženia znečistenia životného prostredia. Zozbierané fľaše triedia, vyčistia a potom premenia na vlákno, ktoré sa používa na výrobu nových produktov. Svojimi zbernými sieťami podporuje predovšetkým obyvateľov Taiwanu, Hondurasu a Haiti. Suroviny pre túto kolekciu PUMA SS20 však pochádzajú výhradne z Taiwanu.

 

Značka Puma recykluje

 

First Mile sa tak snaží nielen vyčistiť oceány, ale aj zabezpečiť dôstojnú prácu pre všetkých svojich zamestnancov v menej rozvinutých krajinách. Zároveň pomáhajú zberateľom fliaš a menším firmám rozvíjať svoje podnikanie, školia ich v oblasti zdravia a bezpečnosti, pomáhajú im s mikro financovaním.

First Mile spadá pod spoločnosť Thread International PBC INC, ktorá bežne funguje pod názvom Ground to Good ™ fabric.

Aký je postup výroby udržateľného textilu?

  1. Zber plastu – organizácia First Mile pozbiera plastové fľaše a dopraví ich do zberného strediska.
  2. Triedenie – v zberných strediskách sa materiál vytriedi a následne prepraví do recyklačného centra na spracovanie.
  3. Výroba vlákna – Plast sa rozdrtí a vyrobia sa z neho plastové vločky, ktoré sa extrudujú do peliet. Vyrobené pelety sa premenia na jemné vlákna.
  4. Výroba priadze – vyrobené vlákna sa ďalej upravujú tak, aby sa vytvorila ucelená priadza s požadovanými vlastnosťami.
  5. Výroba textilu – z vyrobenej priadze sa následne tká alebo pletie látka.
Tenisky Puma LQDCell Sahtter TrailTenisky Puma LQDCell HydraTenisky Puma Hybrid OzoneDetail tenisiek Puma SS 2020

 

Predajná cena týchto recyklovaných tenisiek sa pohybuje okolo 100 Eur.

Zroj informácií, videa a obrázkov: Puma.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek