7 trendov na koktajlové šaty: oblečte sa na večierok tak, ako sa obliekajú hviezdy!

Možno nájdete vhodné šaty na párty vo svojom šatníku – možno si ich budete musieť vyraziť kúpiť. Tak či tak musíte poznať sedem kľúčových trendov, podľa ktorých si módne koktajlové šaty na večierok vybrať. Pozor ale na jedno – módny diktát nehovorí, aké z týchto šiat vám pristanú. Takže to, že vám šaty musia sedieť strihom, typom aj svojou veľkosťou, berte ako úplnú samozrejmosť! A teraz sa poďte zoznámiť so siedmimi kľúčovými párty tredmi jesene!
HM kolekcia jeseň zima 2012 13

Párty dievčatá podľa H&M: Kolekcia jeseň/zima 2012/13

Trend č.1: Malé čierne

Malé čierne sú vynálezom génia preslávenej návrhárky Gabrielle Coco Chanel. Tento rok oslavujú už 86 rokov a stále dominujú elegantnejšej časti nášho dámskeho šatníka. Nie sú to totiž len šaty. Je to celá filozofia, ktorou sa riadi naša ženská elegancia. Malé čierne sú šaty, v ktorých môžete vyraziť na večierok, na párty, do divadla, ale aj na dôležitú pracovnú schôdzku. Vychádzajú zo základnej farby elegancie: z čiernej.

Môžu byť matné aj lesklé, doplnené rôznym zdobením trblietkami, čipkou alebo výšivkou. Honosia sa skôr jednoduchým pohodlným a ľahko udržateľným strihom, ako prehnanou ozdobnosťou a zložitým tvarom. Sú pohodlne krátke, zvyčajne nad kolená alebo aj pod ne. Čierna farba poskytuje veľkú výhodu pri ladení s módnymi doplnkami: s kabelkou, topánkami aj šperkami. Znesie takmer čokoľvek.

Trend č.2: 24 hodinové šaty

Z filozofie „malých čiernych“ vychádza aj tohtoročná trendy novinka: 24 hodinové šaty. Sú to šaty, ktoré môžete nosiť od rána do rána. Ráno v nich vyrazíte do školy či do práce, absolvujete v nich dôležitú pracovnú poradu, alebo skúšku v škole, potom idete na pracovný obed, popoludní na koktail a ešte večer v nich vyrazíte s priateľom do divadla či na večeru, ktorá sa trebárs zvrhne na celonočné putovanie lepšími podnikmi. A vy ste stále v jedných a tých istých šatách, ktoré sa dokázali dokonale prispôsobiť všetkým situáciám, v ktorých ste sa počas dňa ocitla. Sú to šaty s univerzálnym duchom, ani príliš všedné, ani príliš slávnostné. Proste šaty, u ktorých sa nemusíte báť, že budú na jedno použitie, pretože ak si dobre vyberiete a budete sa v nich cítiť dobre, budete ich nosiť do ich posledného dychu, kde sa vám rozpadnú v práčke!

Trend č.3: Dve farby, či nech žije monochromatickosť

Tohtoročným módnym hitom je monochromatickosť. Je to kombinácia dvoch farieb, najlepšie kontrastných, z ktorých ako najobľúbenejšia vychádza klasická black&white kombinácia. Práve biela s čiernou poskytuje najmä pre večierkovú módu tú správnu dávku luxusu aj keď sú šaty strihané striedmejšie a takmer chýba ozdobnosť. Šaty v monochromatickom prevedení tento rok často simulujú, že vlastne ani nejde o šaty, ale skôr o kombináciu blúzky či topu so sukňou.

Trend č.4: Malé farebné

Na tému „malých čiernych“ vzniklo mnoho módnych parafráz. Už sme spomenuli 24 hodinové šaty a teraz sa pozrime na hit posledných dvoch rokov, na „malé farebné“. Sú to elegantné koktajlky alebo večierkové šaty, ktoré sa opäť honosia filozofiou malých čiernych a tiež celodennou použiteľnosťou, len je tu povolená farba. Farba – nie vzory! Keďže farebné šaty pôsobia menej slávnostne ako čiernej, je v tomto prípade optimálne pridať viac zdobenia, trochu lesku alebo exkluzívnejší strih. Ale pozor, exkluzívnejší nemusí znamenať viac volánikový či príliš zdobený. Naopak, dnes sa luxus snúbi často s minimalizmom.

Trend č. 5: Párty vzory

Aj keď sme sa u „malých farebných“ bavili o tom, že musia byť bez vzorov, pre večierky nie sú vzory zakázané. Veď koktajlové šaty z kolekcií, ako je napríklad Dolce&Gabbana alebo Emilio Pucci, ale aj mnoho ďalších, sú plné vzorov. V českých butikoch sa luxusnejšie vyzerajúce šaty, ktoré môžete obliecť na večierok alebo párty, hľadajú horšie. Často totiž všetko skazí lacné prevedenie alebo nevhodný materiál. Avšak našli sme ich pre vás a stoja rozhodne za to. Najmä vzorované šaty Next sú akoby z oka vypadli práve spomínaným šatám z kolekcie Dolce&Gabbana alebo Mary Katrantzou, ďalšej kúzelníčky so vzormi. A navyše za zlomok ceny v porovnaní s dizajnérskymi kolekciami šiat!

Trend č.6: Peplum šaty

Peplum sukne a šaty sú hitom tejto sezóny. Je to oblečenie, kde sa na puzdrovú sukňu alebo šaty našije ešte jedna vrchná suknička. Peplum dokáže štylistické zázraky. Plochým dievčatám urobí krásne tvarované boky, tým tvarovanejším zas boky ukryje. Je to taký univerzálny štylistický zázrak, ktorý sa odvoláva na Diorov New Look z roku 1947. Ak vás táto téma zaujíma, pozrite sa na poslednú kolekciu Christian Dior, kde dozviete nielen podrobnosti k poslednej kolekcii Christian Dior, ale aj viac k téme New Look.

Trend č.7: Zlato-čierny luxus

Zlatá a čierna sú vrcholom noblesy. Tento rok dominuje predovšetkým módnym doplnkom: topánkam, kabelkám a šperkom. Dokonalá a módna je však táto kombinácia tiež na šatách, kde práve na koktajlových šatách vynikne najviac. Šaty môžu byť so zlatom priamo, alebo môžete čierne šaty kombinovať napríklad so zlatým bolerkom alebo sakom. Originálne sú vzory odkazujúce na secesiu.

Zdroj obrázkov: Fotolia.com, H&M, Mango, F&F, Next – Nextdirect, Pietro filipi, Reserved, Zara

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek