Vianočný stromček aj dekorácie si môžete vyrobiť sami!

Zabavte sa a zachráňte aj vy jeden strom! Vyrobte si vianočný stromček a ozdoby sami zo starého recyklovaného dreva alebo popadaných vetvičiek zo stromov. A aj keď vám možno prídu vianočné kreatívne nápady, ktoré vám teraz predstavíme vhodné skôr ako dekorácia na slovenské chalupy, rýchlo na to zabudnite. Nie, že by nepatrili aj tam, ale hodia sa aj do extra moderných interiérov a v podstate kamkoľvek. Skvelé je, že sa pri ich tvorbe pobavíte a pravdepodobne vymyslíte ešte niečo úplne nové.

Vianočné stromčeky

V médiách sa opäť pretriasa, či vianočný stromček živý alebo umelý, a kde ho zohnať za najlepšiu cenu. Ale existuje aj iná cesta. Na rozdiel od oboch predchádzajúcich ekologická, zábavná, a tiež veľmi módna. Tieto Vianoce nemusíte ani „zabiť“ ďalší stromček a ani „otráviť“ krajinu ďalším kusom plastu. Vianočný stromček si môžete vyrobiť zo starých vecí. A aby nám zostal pocit prírody, tak sa pozrieme na vianočné stromčeky zo starého recyklovaného dreva, ktoré sa váľa v pivniciach, v stodolách na povalách, alebo si ho ľahko nazbierate napríklad v lese či v parku. Práve tie sú trendom.

Vianočné stromčeky vyrobené z konárov

Ako sa pustiť do výzdoby netradičného vianočného stromčeka? Predovšetkým, žiadny stromček nepotrebujete. Môžete začať tým, že urobíte inventúru toho, čo máte doma. Osvetlenie, ozdoby, alebo aj rôzne netradičné veci – napríklad zbierku mušlí z dovolenky, alebo šišky, ktoré sa vám váľajú doma na záhrade pod stromami. Urobte si kôpky s ozdobami a začnite vymýšľať, ktoré sa k sebe hodia a ako ich dohromady nakombinujete. Avšak je tu aj druhá možnosť. Pozrite sa na inšpiratívne dekorácie s vianočným stromčekom, ktoré sme pre vás pripravili a potom vyrazte zohnať, čo vám ešte chýba.

Vyrobte si recyklovaný vianočný stromček zo starého dreva

Postačí vám pílka na narezanie latiek na správnu dĺžku, šmirgľový papier, štetec, biela alebo iná farba a staré drevené štipce na bielizeň. Miesto tradičných vianočných ozdôb môžete na stromček zavesiť rodinné fotky z tohto roku, fotky blízkych, na ktoré chcete o Vianociach spomínať, alebo napríklad fotky, ktoré vás len tak rozveselia.

Vianočný stromček s fotkami

Ako ozdobiť vianočný stromček na stene?

 • Ozdoby môžete pripevňovať priamo na stena, ale je to trochu deštruktívny spôsob.
 • Podobne môže poslúžiť drevená stena, ak takú máte, alebo tiež  dvere či skriňa.
 • Pre stenu bude menej deštruktívne, ak použijete nejaké podklad, napríklad polystyrénová alebo sadrokartónová doska, korková alebo iná nástenka. Ak podklad nie je sám o sebe estetický, môžete ho potiahnuť plátnom, inou tkaninou alebo papierom.
 • Ak si kostru stromčeka pripravíte napríklad zo starých platní, postačí ju potom oprieť alebo len jednobodovo upevniť ku stene.
Detský vianočný stromček
Detský vianočný stromček… detská radosť je predsa najväčšia.

Ozdoby na vianočný stromček

Ručne maľovaná modrá guľaRučne maľovaná ružová guľa

Keď sa povie vianočná ozdoba na stromček, každý si asi predstaví ozdobu sklenenú – prevažne guľu. Hoci sú každý rok v móde iné tvary a farby ozdôb, pretože cez Vianoce dodržiavame tradície, príliš sa zdobenie stromčeka nemení – na rozdiel od vianočnej výzdoby interiéru. Niekto vianočné ozdoby zbiera a na stromček potom aranžuje niečo zo svojej zbierky – napríklad aj historicky cenné kúsky.

Ozdobený vianočný stromček

Tradícia zdobenia vianočného stromčeka vznikla niekedy počiatkom 19. storočia, kedy sa na stromček dávali predovšetkým sladkosti, medovníky a sušené ovocie. V ďalšom období sa používali všemožné ozdoby, koniec minulého storočia patril hlavne skleneným guliam. Dnes si mnoho ľudí kupuje
lacné čínske ozdoby, niekto dáva prednosť našej tradícii, iný sa snaží originálne ozdoby vyrobiť sám. Niektorí sa ale vrátili k tradícii zdobenia stromčekov perníčkami, sladkosťami a sušeným ovocím, prípadne prírodnými materiálmi – šiškami, sušenými kvetmi a podobne. Naviac taký stromček ozdobený kolieskami sušených pomarančov a citrónov celú miestnosť krásne prevonia.

Trendy, ktoré sa pomerne často opakujú:

 • Čierne ozdoby, vždy však v kombinácii s ďalšou farbou v pomere 1:1. Takže keď dáte na stromček 15 čiernych ozdôb, musíte ich doplniť rovnakým počtom ozdôb v inej farbe. Najlepšie v modrej, červenej, oranžovej, zlatej alebo striebornej.
 • Najmódnejšia je kombinácia dvoch farieb na stromčeku. Jemnosť docielite, pokiaľ bude jednou z farieb biela. Dramatickosť, pokiaľ to bude čierna. Môžete kombinovať aj jednu farbu so striebornou alebo zlatou farbou.
 • Módna je kombinácia zlatých a strieborných ozdôb.
 • Vracajú sa aj veľké sklenené gule. Asi ich máte aj vy doma ako už roky nepoužívané, odložené v pivnici. Stačí ich vytiahnuť na svetlo. Alebo si maxigule kúpte.
 • Najobľúbenejšie a najmódnejšie reťaze sú z farebných perličiek.
 • Ozdoby môžete mať aj z papiera – alebo z papiera potiahnutého farebným zamatom.
 • Rustikálny štýl – predstavte si návrat k prírode, na dedinu a do dreveníc. Prenesie nás do čias, kedy sa kúrilo v peci a sedelo na lavici. Na strom sa vešajú ozdoby zo slamy, domáce perníčky, zavesené na stužke, červené mašličky, rustikálne kúsky látok, šišky, sušené plátky pomarančov a citrónov, výrobky z lyka, malé jabĺčka, vlašské orechy atď. Miesto elektrických svetielok používajú sviečky a stromček samozrejme býva pravý, nie umelý. Takto vyparádená vianočná jedlička vyzerá nádherne, pekne vonia a trocha lezie o peňazí. Slamené výrobky sú drobné, teda je ich treba viac a naviac ide o ručnú prácu.

Stále väčšej obľube sa tešia aj netradičné ozdoby, napríklad vyrábané z korálok, bižutérnych komponentov a drôtikov, zo slamy a podobne. Niektoré si môžeme doma vyrobiť sami – najjednoduchšie je navliekanie originálnych vonných reťazí – napríklad kolieska sušených citrusových plodov a jabĺčok, papierové ozdoby, reťaze a ozdoby z mušlí, škrupiniek orechov, tvary vyrezané formičkami na sladkosti z plátov včelieho vosku alebo vystrihnuté z tuhého papiera či kartónu a ozdobené kolážou napríklad výstrižkov vianočného baliaceho papiera. Jedným z hitov sú plastové polotovary – guľôčky, zvončeky, hviezdičky aj iné, a to vďaka tomu, že ich možno všelijak pomaľovať či polepiť podľa vlastnej fantázie.

Maľovaný vianočný zvonček

Zaujímavým polotovarom sú aj „gule“ vytvorené z papiera, ktorý rozmočíme a vytvarujeme z neho guľôčku – záleží na zručnosti, ako veľmi bude guľatá, tú potom musíme vysušiť (stvrdne) ozdobíme buď farbami, alebo inak skrášlime podľa vlastnej fantázie – možno na ne aj uháčkovať „kabátiky“. Alebo ich zabaliť do látky. Môžeme vytvoriť guľôčky rôznych veľkostí. Použiť môžeme napríklad novinový papier, lesklý aby sme ťažko rozmočili a urobili z neho peknú guľôčku.

Povestnou čerešničkou na vianočnom stromčeku je potom osvetlenie, ktoré sa teraz využíva často aj ako dekorácia na okná. Osvetlenie by malo byť zladené s celkovým vzhľadom stromčeka aj dekoráciou interiéru.

Ak sa rozhodnete pre klasický živý vianočný stromček, aj samotný stojan môžete byť dekoratívny. Možno nájdete nejaký retro u starých rodičov.

Stojan na vianočný stromček so zabudovanými svetielkami
Retro stojan na vianočný stromček

Vianočné dekorácie

K vianočnej pohode patrí sviatočne vyzdobený byt. Nie je to len vianočný stromček, ale aj adventný veniec a rôzne vianočné dekorácie a aj vôňa ihličia. Neodmysliteľné miesto majú samozrejme kvetinové dekorácie.

Vianočný výzdoba so sviečkou

Lenže krása rezaných kvetov dlho nevydrží. Ideálnym riešením sú potom najrôznejšie aranžmá z chvojí, šišiek a ďalších prírodnín (sušené kvetiny, korenie, sušené plátky pomarančov, citrónov atď.), ktoré možno doplniť žiarovkami , stuhami, slamenými, drevenými alebo sklenenými ozdobami.

Zimné kvetinové dekorácie

Obyčajné šišky vyzerajú po nanesení rôznych práškových farieb, ktoré zafixujeme lakom na vlasy, razom ako z čarovnej rozprávky. Kúsky celej škorice a hviezdičky badyánu nielen voňajú, ale pomocou strieborného drôtika a červených stužiek ich môžeme zakomponovať do takto vytvorenej dekorácie. Kyticu vytvorenú týmto spôsobom, vložíme do väčšej vázy na miesto, kde sa budeme kochať jej pôvabom nielen my, ale aj ostatní členovia rodiny a prípadní hostia.

Sviečky v tvare srdca

V dobe adventu zdobíme svoje príbytky adventným vencom. Veľkosť a výzor venca prispôsobíme miestu, kde bude. Môžeme ho zavesiť na vchodové dvere, na stenu, položiť na stôl. Podklad pre veniec môže byť slamený, prútený, polystyrénový. Nazbierame si vetvičky z ihličnanov, nastriháme si z nich kúsky dlhé asi 10 – 12 cm. Dlhšie vetvičky poukladáme po obvode korpusu a sťahujeme drôtom. Kratšie vetvičky prikladáme v ďalšej vrstve a omotávame len v spodnej tretine. Nesmie byť vidieť prechod začiatku a konca ďalšej vrstvy. Korpus omotáme tak, aby nepresvital podklad. Do takto vytvoreného venca vpichujeme ďalšie ozdoby alebo ich lepíme pomocou tavnej pištole. Veľmi pekné sú vence z kombinovaných prírodných materiálov – kôry stromov, kúskov dreva, šišiek, žaluďov, škrupiniek orechov. Klasický adventný veniec zdobia 4 sviečky v rôznych farebných odtieňoch.

Horiaca zápalka a sviečka

A nemusíme použiť vždy len tradičné štyri sviečky. Veľmi pekne sa budú vynímať aj dve biele štíhle sviece, zapichnuté do kvetináča so šiškami, vetvičkami chvojí, cezmíny či brečtanu. Krásne budú vyzerať čajové sviečky umiestnené do rôzne vysokých svietnikov, misiek a pohárov. Medzi ne rozložíme vianočné ozdoby a zrkadlom znásobíme efekt.

Nesmieme zabudnúť na pekne prestretý a vyzdobený vianočný stôl. Výzdoba vianočného stolu by mala byť v súlade s výzdobou celej miestnosti.Pokiaľ použijeme niekoľko jedľových vetvičiek, pár snietok cezmíny, imela, borovicové šišky, farebné stužky, potom je všetko pripravené na sviatočnú večeru alebo obed. Pretože čas Vianoc je časom hojnosti a štedrosti.

Zimná zeleno žltá kytica

Vianočná hviezda

Kvetina zvaná ľudovo vianočná hviezda patrí medzi tradičné dekorácie Vianoc, slávnostných vianočných stolov aj medzi obľúbené vianočné darčeky. Radí sa už dokonca k symbolom Vianoc, pretože v ich dobe táto izbová rastlina kvitne a ozdobí krásne interiér domu.

Vianočnej hviezde (Euphorbia pulcherrima) sa hovorí aj prýštec najkrajší a má aj niekoľko ďalších ľudových názvov. Jej kvety sú v skutočnosti odlišne zafarbené listy na vrchole rastliny.

Vianočná hviezda

Čo o nej hovoria odborníci? „Vianočná hviezda zvyšuje pozitívnu náladu, už keď ju vidíte, sa vám vďaka jej farbám zlepšuje nálada. Môžem ju naozaj odporučiť. Vydrží vám až do Veľkej noci, ak sa o ňu budete dobre starať. Hlavne nemá rada veľa vody. Chce síce pravidelnú zálievku, ale nie príliš veľkú. Vianočná hviezda nemá síce rada sucho, avšak podmáčanie je pre ňu ešte horšie – hnijú jej korene, listy žltnú a opadajú. V najhoršom prípade dokonca odumrie. Pokiaľ má príliš sucho, listy opadávajú tiež, ale väčšinou sa dá zachrániť, ak nemá zhnité korene. Keď ju potom primerane zalejeme, rýchlo sa spamätá. V období kvitnutia ju nie je nutné prihnojovať,“ hovorí záhradník Jaroslav Černý z Opočna, známy z televíznych receptárov, ktorý tieto kvetiny tiež pestuje.

A dodáva, že kedysi symbol Vianoc – vianočná hviezda – bola známa svojou červenou okvetnou korunou, ale dnes je to inak. Existujú už rôzne farebné mutácie červenej, oranžovej ale aj žltej – až belavej, dokonca aj farebne žíhané variácie. Napriek tomu najpôsobivejšia zostáva práve červená.

Čo robiť, aby nám na Vianoce rozkvitla? Ako už bolo spomenuté, vianočná hviezda je trvalka a môže „rozkvitnúť“ opakovane. Takže pokiaľ si ju tento rok kúpime, nemusíme sa jej zbaviť. Okrem toho, že podľa záhradníka Černého nám vydrží do Veľkej noci, rozkvitne aj za rok. Zhruba v marci by sa jej mali skrátiť výhonky a mala by sa aj presadiť. Aby cez Vianoce rozkvitla, musíme ju minimálne dva mesiace pred vianočnými sviatkami uložiť v úplnej tme, najlepšie po 14 hodín denne – čo asi pri dlhých zimných nociach nebude taký problém. Dôležitá je aj teplota, ktorá v tejto dobe nesmie byť príliš vysoká. Vianočná hviezda sa začína zafarbovať počas kratších sa dní. Pokiaľ sa nám pestovanie nepodarí a rastlina znova nerozkvitne, budeme si musieť na ďalšie Vianoce kúpiť novú. Neprežije ani, ak ju vystavíme prílišnému chladu a prievanu. Pozor preto aj na transport rastliny z predajne – aby nám cestou „nenachladla“.

Vianočné medovníky – maškrtenie aj dekorácia

Tradičné perníčky, na ktorých môžeme uplatniť už pri pečení, ale najmä pri zdobení, svoju bohatú fantáziu, nie sú len klasickými vianočnými sladkosťami, ale môžeme si nimi tiež sviatočne vyzdobiť interiér, vianočný stôl či stromček. Z medovníkov môžeme vyrobiť nielen klasické chalúpky a rôzne figúrky, ale aj betlehemy, svietniky, adventné vence, adventné kalendáre alebo vianočné zvončeky a ďalšie ozdoby.

Ozdoby z medovníkov

Pečenie medovníkov má dlhú tradíciu. Zhruba od 18. storočia sa piekli medové perníky, vytláčané do drevených foriem z hruškového dreva. Obľúbené a známe formy boli srdce, koník, husár, bábika. Cesto sa pripravovalo z ražnej múky, medu a korenia. Odležané cesto sa stláčalo rukou do formy, vyklopilo a pieklo sa v peciach. Pernikári začali časom med nahradzovať cukrom a techniku výroby perníkov z foriem vystriedalo vykrajovanie plechovými formami. Perníky sa zdobili cukrovou polevou a lepením obrázkov.

Dnešné technológie výroby sú väčšinou trochu iné, napriek tomu perníčky zostávajú tradičným vianočným pečivom, na ktorom si môžeme pochutnať, ale si ním vianočne skrášliť Vianoce.

Na prípravu klasických medovníkov potrebujeme 65 dkg hladkej múky, 25 dkg práškového cukru, 10 dkg medu (aj zcukornateného), 10 dkg masla, 1 dkg jedlej sódy (3 zarovnané kávové lyžičky), 4 vajcia, kakao, prípadne trochu nastrúhanej čokolády. Perníkové korenie môžeme kúpiť ako zmes, alebo si ho pripraviť. Potrebujeme po 1 lyžičke potlčeného anízu, škorice, klinčekov, pol lyžičky mletého nového korenia a rozomelieme aj dve hviezdičky badyánu.

Ryba adventný veniec a sane z medovníka

Dobre vypracované cesto necháme v mikroténovom vrecúšku uležať v chladničke do druhého dňa. Z vyvaľkaného asi 1 cm širokého plátu vykrajujeme ľubovoľné tvary. Upečené perníčky ešte teplé, bezprostredne po vytiahnutí z trúby, potrieme rozšľahaným bielkom, aby sa leskli. Polevu na
perníčky potom vyrobíme z 1 bielku, 15 dkg práškového cukru, 1 lyžice citrónovej šťavy a 1 lyžica Solamylu.

Klasika – medovníkové stromčeky

Na cesto potrebujeme: 400 g hladkej múky, 140 g práškového cukru, 50 g masla, 2 vajcia, 2 lyžice medu, 1 lyžicu perníkového korenia, 1 lyžicu prášku do perníku, 50 g tuku na plechy.

Hladkú múku s kypriacim práškom dáme do misy, pridáme zohriate maslo, tekutý med, vajce, korenie. Všetky suroviny spracujeme na hladké cesto a dáme do mikroténového vrecka, aby neoschlo. Necháme aspoň 6 hodín odležať, potom vyvaľkáme na plát hrubý 3 mm, vykrajujeme hviezdičky 6 veľkostí a malé kolieska s priemerom menším než sú hviezdičky. Vykrojené tvary kladieme na tukom vymazané plechy alebo plechy vyložené papierom na pečenie a dáme piecť do trúby vyhriatej na 180 stupňov. Po upečení perníčky ihneď potrieme rozšľahaným vajcom a hneď ich zložíme z plechu a položíme rovno, aby sa neskrútili. Z upečených perníkových hviezdičiek zostavíme stromček – od najväčšej hviezdičky po najmenšiu. Aby stromček bol vyšší, dávame medzi jednotlivé hviezdičky malé kolieska a zlepujeme bielkovou polevou. Hotové stromčeky zdobíme bielkovou polevou.

Bielková poleva: 1 bielok, asi 150 g presiateho práškového cukru.

Do plytkej misky dáme bielok a šťavu z citrónu a za stáleho miešania postupne pridávame presiaty práškový cukor, až zmes zbelie a „drží sa“ na vypuklej strane varešky.

Ozdobené medovníky

Netradičné vianočné dekorácie

Vlastnoručne vyrobené vianočné ozdoby

V druhom prípade navštívime predajňu výtvarných potrieb, kde nakúpime tavný granulát v rôznych farbách (plastové kryštáliky) a upečieme si rôzne ozdoby na zavesenie na stromček alebo do okien.

Návod na výrobu: Plech na pečenie vyložíme alobalom, naň rozložíme formičky na koláče a do výšky 1 cm ich naplníme tavnými kryštálikmi.

Červené vianočné ozdoby

Veselé nášivky s vianočnými motívmi

Vianočné nášivky s motívom anjelov

Nášivky s motívom vianočných anjelov
Veľmi pekným dojmom pôsobia vianočné nášivky. Ide o nažehľovacie obrázky, ktorým len vyberiete miestečko, kam ich budete chcieť umiestniť a jednoducho prejdete horúcou žehličkou. Nie je nič jednoduchšie. Takéto nášivky môžete umiestniť na vianočný biely obrus, ktorý by potreboval trochu viac rozveseliť, na dekoračné vankúšiky, ktorým chcete dopriať aspoň kúsok z Vianoc alebo ich môžete umiestniť napríklad na detské pančuchy, do ktorých každý rok Ježiško nadeľuje dobrým deťom vysnené darčeky.

Nášivka s motívom Mikuláša na saniachNášivky s medvedíkom

Inšpirácia Vianoc v nášivkách je citeľná už na prvý pohľad. Rozžiarený vianočný stromček, anjelici držiaci sviečku, či iný symbol adventu a snehuliaky vo všetkých možných podobách. Také sú vianočné nášivky, pomocou ktorých dotiahnete vianočnú atmosféru k úplnej dokonalosti.

Ešte pár nestarnúcich klasík a Vianoce môžu prísť

 1. Vianočný svietnik so sviečkouDrevený adventný kalendárDetský adventný veniec na dvereSvietiaci MikulášSvietiace vianočné dekorácie
  Než prídu Vianoce, začínajú sa kresťania chystať na Vianoce adventným obdobím. To začína štyri týždne pred Vianocami. Na stole sa objavujú svietniky so sviečkami a každú nedeľu sa jedna zo sviečok zapaľuje. Adventný veniec by nemal chýbať ani vám. 4 adventné svietniky z keramiky. Ktoré vnesú nádherné svetlo sviečky aj do vašej domácnosti a ešte viac tak umocní predvianočnú atmosféru.
 2. Deťom ale omnoho viac než adventnou sviečkou urobíte radosť adventným kalendárom. Obchody sú plné čokoládových kalendárov. Tie však nie sú práve najvkusnejšou ozdobou bytu a naviac nemôžete samy rozhodnúť o obsahu jednotlivých políčok či zásuviek kalendára. Tento nádherný drevený adventný kalendár má podobu skrinky s minizásuvkami. Je uzamykateľný a veľmi štýlovo dekorovaný.
 3. Atmosféru Vianoc nádherne dotvorí sviatočný veniec zavesený na dverách alebo na nábytku. Deťom sa budú páčiť drevené figúrky na tomto nekonvenčnom venci.
 4. Ešte väčšiu radosť urobíte deťom veľkým svietiacim Mikulášom. Má výšku až 56 cm a je vyrobený z dreva.
 5. V dnešnom veku elektriny sú svietiace elektrické dekorácie neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Nemusíte zdobiť svetielkami len stromček. Môžete rozsvietiť vaše okná, dom, steny či dvere. Moderné svietiace dekorácie sú bezpečné. Nehrozí od nich požiar, ako od klasických sviečok.
  Držiak na vonné tyčinky v tvare snehuliakaVianočné ťažítka so snehomZvlhčovač vzduchu s vianočným motívomDarčekové tašky s vianočným motívom
 6. Praktickou dekoráciou je tento snehuliak, ktorý slúži ako stojan na vonné tyčinky, ktorými bude rozvoniavať na Vianoce celý váš byt.
 7. Možno ste v detstve tiež mali nádhernú guľu, ktorá „vedela snežiť“ a celé hodiny ste sa na ňu dokázali kukať. Doprajte si opäť toto potešenie alebo touto skvelou hračkou potešte vaše deti.
 8. Suchý vzduch vo vašom byte môžete zvlhčiť počas sviatkov touto fontánkou s vianočným motívom.
 9. Nezanedbávajte balenie darčekov pre svojich blízkych. Pekne a atraktívne zabalený darček zniekoľkonásobí radosť obdarovaného.
  Sklenené ozdoby na vianočný stromčekVianočná posteľná bielizeňVianočné závesy na oknoVianočný obrus
 10. Môžete si vyberať z mnohých druhov ozdôb pod vianočný stromček – elegantné sklenené ozdoby alebo ozdoby z veselými motívmi.
 11. Vneste Vianoce do všetkých izieb vášho bytu či domu. Aj v spálni môžete mať správnu vianočnú atmosféru, keď si teplú perinu oblečiete do pekných oblečok so zimnými motívmi.
 12. Kuchynské okno si vyzdobte trojdielnou súpravou záclon. Krásne zimné motívy vás môžu tešiť až do konca marca.
 13. Nielen štedrovečerný stôl, ale aj bežné jedlo v období vianočných sviatkov vám bude ešte viacej chutiť na krásnom vianočnom obruse. Praktické zloženie 50 % bavlny a 50 % polyesteru je zárukou jednoduchej údržby.
  Vianočné servítkyVianočný svietnikVianočný alkoholMisky na maškrty s vianočným motívom
 14. Slávnostné stolovanie môžu doplniť krásne krúžky na servítky.
 15. Na vianočnom stole nezabudnite vždy zapáliť sviečku. Plameň sviečky vytvára krásnu a slávnostnú atmosféru. Vybral som si pre vás pekný keramický svietnik s tromi figúrkami.
 16. Fľašky s alkoholom môžete ozdobiť štýlovými panáčikmi.
 17. Na vianočný stôl patria jednoznačne oriešky a iné maškrty. Z tejto sady košíčkov s medvedíkmi si rada pochutná celá vaša rodina.
Vianočné sviečky

V mene celej redakcie Moda.sk vám prajeme pokojné Vianoce v kruhu vašich milovaných.

Zdroj obrázkov: repro Trendir.com, Countryliving.com, Indobase.com, Fotolia.com, Irena Voříšková, Adelante.cz, Rautis.cz, Otto.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek