Módne kožuchy sú čoraz viac crazy – kožuch má byť farebný a rozhodne ani vzdialene nepripomínať žiadne existujúce zviera, ktorému by mohol patriť!

Kožuchy patria medzi najkontroverznejšiu súčasť šatníka. Niekoho hryzie svedomie a túži chrániť každého „chlpáča“ pred zabitím pre jeho kožuch, niekomu proste príde nemorálne často až nechutná cena takýchto kúskov šatníka. Vyjsť si len tak v striebornej líške je skôr spoločenské faux pas, ako ukážka módneho vkusu. Ale zase na rovinu – nefascinují kožuchy aj vás? Textilný priemysel sa však už našťastie dostal skutočne tak ďaleko, že nemusíme vybíjať zvieratá preto, aby sme sa blyskli. Tie kvalitné sú od pravých na nerozoznanie. Navyše trendom je crazy spôsobom kožušinu farbiť, takže na čo strieľať polárnu líšku, keď ju aj tak nakoniec „strekneme“ naružovo? Takže ekologicky sa chovať už môžeme a zostáva už len zistiť, do akého kožuchu sa vlastne tento rok trendovo zababušiť?

Trendom sú crazy kožuchy a kožušiny / Kolekcia Tom Ford, RTW kolekcie pre jeseň/zima 2013 /14

Vyfarbite svoje kožuchy farbami diamantov!

Kožuch zo šedohnedej nutrie – nuda pre staré dámy maximálne do cukrárne na rakvičku so šľahačkou! Kožuch zo snehobielej líšky? Ukážka zbohatlíckeho nevkusu! Kožuch v pre zvieratá úplne neprirodzenej farbe? Trafa do čierneho! Presne to sa nosí! Červená, zelená, oranžová, ružová, žltá… Čím viac crazy farba, tým v tejto sezóne viac in. Keď však jednofarebný kožuch, tak vo farbe diamantov! Predovšetkým rubínová a smaragdová totiž na jednofarebných kožuchoch tento rok bezkonkurenčne vládnu!

Značky Loewe, Jill Stuart, Anna Sui, Derek Lam alebo Carven na kožuchoch vo farbe diamantov.

Dvojfarebný kožušinový patchwork ako z Českého strakáča!

Dve farby sú viac než jedna! A prenesené na tohtoročné kožušinovú módu, s dvoma farbami na svojom kožuchu urobíte ešte viac parády než len s jednou. Zajaca Českého strakáča zmieňujem preto, že práve black&white, čiže čiernobiela kombinácia, je efektná a tento rok aj módna. Zostať samozrejme môžete u umelých napodobenín a nemusíte babičke naraz vybiť jej králičí chov! Ono dnes už aj tak šitie kožúškov z vlastnej „produkcie“ z kože zodretých králikov nie je nič, čo by vám finančne pomohlo. Navyše to hryzenie svedomia… Kto sa podľa mňa nezmyselne bojí bielej, kvôli bielym chlpom na čiernom oblečení, ale tiež kvôli rýchlejšiemu zašpineniu, ten môže ísť do iných dvojfarebných patchwork kombinácií. Zostať môžete opäť u rubínovej alebo smaragdovej a efektne ich kombinovať s čiernou.

Dvojfarebný kožušinový patchwork nájdete v tejto sezóne na kožuchoch od Tom Ford, Chado Ralph Rucci, Altuzarra, Reem Acra alebo Prabal Gurung.

Kožuch ako z bájneho zvieraťa z obľúbenej fantasy literatúry!

Keď môže byť fialová krava, môže už byť skutočne všetko! Svet prepadol fantasy a návrhári sa tak neboja ponúkať nám kožušiny z neexistujúcich zvierat. Tentoraz nejde len o farby, ale o celé farebné kombinácie a zvieracie vzory vykreslené na kožušinách. Stále nejde o kreácie v štýle moderného umenia. Skôr o akúsi fantazijnú módnu genetickú mutáciu. Je len na vás, v aké nikdy nežijúce a nikdy nevyhynuté zviera sa rozhodnete zmutovať!

Vyfantazírujte si svojho vlastného chlpáča! Inšpiráciou vám môžu byť kožuchy od Fendi, Roberto Cavalli, Peter Som alebo Versace.

Jéj, ty, vyzeráš ako Yetti!

Nie je veľa zvierat s tak dlhou srsťou, do akej sa tento rok návrhári zamilovali. Ale keďže si vystačíme s napodobeninami, nič nie je nemožné. Ani desaťcentimetrové chlpy, ktoré získate tak možno len keď z kože stiahnete afgánskeho chrta. Chlpy dlhé a kožúšky v rôznych dĺžkach – po zem, pod kolienka alebo nad ne, ale tiež len ako bolerka alebo vestičky. Keď už váš kožuch robia crazy dlhé chlpy, tak už si môžete dovoliť aj tradičnejšie farby. Napríklad len čiernu alebo hnedú. Ale zvážte to – farba je predsa len farba a rozhodne zaujme viac. Navyše bude menej lákať ‚kožušinových graffity umelcov“, ktorí si váš „umelák“ pomýlia s výsledkom vyčíňania pytliackeho gangu.

Kožuch rozhodne „holiť“ neodporúčajú: Issey Miyake, Jeremy Scott, Giorgio Armani, Gucci alebo Vionnet.

Kožušiny patria na nenáležitá miesta!

V Gillette teraz pravdepodobne zbystrili, ale ľakať sa nemusia! Bojovať proti „svetu vyholenému dohladka“ teraz nejdeme. Aj keď sa mi zdá, že sme holením niekedy tak postihnuté, že ani nie sme dohladka vyholené, ale skôr „vyhulené“! Neoholiť si ráno nohy pre nás znamená skazený deň a pokles sebavedomie na nulu! Čo na tom, že na nich máme aj tak dlhé nohavice! Ale teraz sa bavíme o kožušinách a kožuchoch a tak sa pozrieme na to, na aké nenáležitá miesta v tejto sezóne patrí. Návrhári k saténovej blúzke prišili chlpaté rukávy, na kostým z úpletu natiahli kožušinovú náprsenku, lesklú kožu oživili kanárikovo žltým kožuchom v podobe topu, kožušinu použili tiež ako hardvér do našich vlasov, ale z kožušiny taktiež ušili celý kostým, šaty alebo sukňu. Našťastie šťastná majiteľka takto hrejivého kúsku bude zrejme aj šťastnou majiteľkou dobre klimatizovaného auta. Pretože na vyhriatych sedačkách v bratislavských električkách by sa vám v takomto kúsku asi pekne zaparili zadok!

„Nepatričné miesta“ do kožušiny zahalili Carolina Herrera, Thierry Mugler, Versace, Fendi alebo Sister by Sibling.

Zdroj obrázkov: kolekcie návrhárov, Style.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek