História ožíva v módnom trende tejto jari

Obdobie neoklasicizmu z historického hľadiska prinieslo množstvo významných udalostí, výdobytkov aj umeleckých diel. No okrem toho aj módu, ktorá návrhárov inšpiruje dodnes.

Meno, ktoré je v módnom priemysle dobre známe – Giambattista Valli – priniesol nový závan histórie.  Pre svoju jarnú kolekciu predviedol na móle kúsky, ktoré obsahovali charakteristické bouclé tvídy, ale aj kúsky zdobené zlatými pletenými ramennými remienkami a zlatým lemovaním. Niekoľko ďalších návrhárov od Pucci po Bevzu, tiež prijalo tento trend za jarný hit.

Viac je viac

Pre obdobie neoklasicizmu bolo typické, že bolo všetkého veľa. Prezdobené kúsky, čipka, šperky, perly, zlato. Bolo to obdobie, ktorí si nemohol každý dovoliť. Tí, čo ho však nosili, prezentovali ho hrdo. Rozhodne neplatilo heslo, že menej je viac. Francúzska revolúcia priniesla do popredia módu, ktorá sa objavovala od roku 1780. Neoklasicizmus definoval módu. Muži aj ženy sa inšpirovali klasickým starovekom. Čistota línie začala byť narúšaná lemom, farbami a novou uhlovosťou,. Rúrkové sukne boli do konca desaťročia postupne nahradené trojuholníkovými.

Vďaka Vallimu sa neoklasicizmus stal nositeľným trendom aj dnes. (Zdroj: Pinterest)

Čo z tohto trendu si môžeme odniesť do dnešných dní? Veľké a dlhé sukne už by ste si z praktického hľadiska asi neobliekli. Ak však nejde o slávnostnú udalosť – ples či svadba vedia z obdobia neoklasicizmu veľa čerpať. Ak si odmyslíte častú, často kovovú, spodničku sukne, môžete sa inšpirovať.  Nie len značky, ktoré si bežný smrteľník nevie dovoliť, ale aj bežná konfekcia ho začína zaraďovať do svojich cenovo dostupných odevov. Závan luxusu vôbec nemusí byť drahý. Niekoľko prvkov na začiatok úplne stačí.

Biela nie je nudná 

Práve Giambattista Valli dal neoklasicizmus do farieb. V 18. storočí dominovala biela či smotanová farba. Táto farba dokáže výrazní trend zjemniť a o to viac sa môžete pohrať s doplnkami. Kúsky v bielej sú nositeľné do bežných dní – volány, rukáva, vesty, to všetko sa dá upraviť do požadovanej formy.

Ak sa chcete pohrať so šperkami, pokojne si vyberajte kúsky, na ktorých sú šperky rovno prišité. Na množstve závisí len od vás. Veľmi trendy je vesta, ktorá je celá vybíjaná drobnými perlami. Tento kúsok môžete dať na akýkoľvek odev – efektne vyzerá na bielej košeli či klasickom saku.

Zdroj fotografí: Pinterest.com

 

 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek