Ktorá farba ovládne rok 2023? Zamilujete si ju aj vy

Americká korporácia Pantone vyberá farbu roka viac než 20 rokov a ovplyvňuje tak rozhodnutia o kúpe spotrebiteľov. Nielen v móde, ale aj v oblasti dizajnu, priemyslu a kozmetiky. Akú farbu vybrala pre rok 2023?

Pre tento rok to je odtieň 18-1750, ktorý prislúcha farbe s názvom „Viva Magenta“. Túto farbu zo spektra zaraďujeme k červeným tónom, čo sa vám na prvý pohľad nemusí tak vôbec vzdať. Nesmie v sebe totiž aj tóny fialovej či ružovej. Vivu Magetnu možno charakterizovať ako odvážnu, energetickú či pulzujúcu farbu. Zároveň v nás vyzdvihuje nebojácnosť, optimizmus či nový smer v živote.

Zdroj fotografií: Pinterest

Základ v prírode

Pantone pritom čerpala z prírody. Je to odtieň zakorenený v prírode pochádzajúci z červenej rodiny a vyjadruje nový signál sily. „V tomto veku technológií sa snažíme čerpať inšpiráciu z prírody a toho, čo je skutočné. Viva Magenta je inšpirovaná červenou košeňou, jedným z najvzácnejších farbív patriacich do rodiny prírodných farbív a zároveň jedným z najsilnejších a najjasnejších, aké svet poznal,“ opísala odtieň roku 2023 Leatrice Eiseman, výkonná riaditeľka Pantone Color Institute.

Nejde pritom o odtieň, ktorý by sme mohli označiť ako čisto ženský, práve naopak, táto farba je určená pre všetky pohlavia. Jej zakladatelia ju označili ako: „Experimentovanie a sebavyjadrenie bez zábran a bezhraničný odtieň, ktorý sa prejavuje ako výnimočné vyhlásenie,“ píše sa vo vyhlásení firmy Pantone.

Zdroj fotografií: Pinterest

Zmena je život

Ak túžite v roku 2023 niečo vo svojom živote zmeniť, Viva Magenta vás bude s radosťou sprevádzať. Aj pod jej vplyvom sa vám budú ľahšie vykonávať zmeny, ktoré môžu byť na prvý pohľad náročné. Zmena zamestnania? Zaraďte do šatníka oblečenie v tomto odtieni. Zmena bývania? Prineste do nového domu nábytok vo farbe Viva Magenta. „Farba vyvoláva silu prírody, galvanizuje nášho ducha a pomáha nám budovať našu vnútornú silu,“ uviedla firma Pantone.

Čo sa módy týka, rovnako sadne tmavovláskam aj svetlovláskam. Líčenie v tejto farbe je perfektné na zimné dni, keď máte ešte bledú pokožku, siahnite po rúži. V lete naopak zvoľte výrazné tiene v odtieni Viva Magenta. Do šatníka sa nebojte dostať naraz niekoľko odtieňov tmavej ružovo-červenej – od svetlej po tmavú, dominantný kúsok však noste v tomto odtieni.

Titulná fotografia: Unsplash.com

 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek