Blížia sa vám skúšky v práci či v škole? S týmito tipmi ich hravo zvládnete

Život každého študenta vie byť poriadne namáhavý. Testy, zápočty, seminárne práce, referáty, skúšky… S týmto všetkým sa treba vysporiadať. Niekedy je učenia priveľa a zdá sa, že nie je možné ho zvládnuť. Ani po odídení zo školy to však nie je o nič jednoduchšie. V práci musíte neustále absolvovať nejaké školenia. Ako sa dá rýchlo dostať späť k učeniu a najmä si ho zjednodušiť? 

Je veľmi výhodné, ak si aspoň približne naplánujete, čo chcete a do kedy stihnúť. Najlepšie je nerobiť veci na poslednú chvíľu. Ak začnete prácu spracúvať už týždeň či dva dopredu, vyhnete sa mnohým stresom. Pokiaľ nebudete vedieť, ako pokračovať, máte čas si to premyslieť.

 

Učte sa do hĺbky, nie len povrchne 

Učiť sa dá rôznymi spôsobmi. Najdôkladnejší spôsob prípravy je, ak si zakaždým prejdete len malý celok a opakujete si ho dovtedy, kým ho neviete viac-menej celý. Efektívny je tiež prepis poznámok zo zošita do počítača. Prepisovaním sa učíte a zároveň si robíte poriadok v materiáloch na skúšku.

Niekedy je ťažké, naučiť sa látku, ku ktorej nemáte vzťah a nerozumiete jej. Skúste si však logicky nájsť súvislosti, prípadne si na internete zistiť definície podané iným spôsobom. Ak máte problém zapamätať si napríklad podkategórie niečoho, ak sa naučíte začiatočné písmená jednotlivých podkategórií a dáte si ich do nejakej vety, môže vám to značne uľahčiť učenie ťažšieho učiva.

Študujeme a učíme sa po celý život. (Foto: Unsplash.com)

 

S hudbou opatrne 

Niekomu je hudba pri učení príjemným doplnkom, niekto okamžite po zapnutí obľúbenej piesne zabúda, že sa chce učiť, lebo hudba mu nedovolí prijímať nové informácie. Je veľmi dôležité uvedomiť si, ktorý typ učiaceho ste a podľa toho si zvoliť buď ticho, alebo príjemnú nerušivú melódiu. Skvelým spoločníkom pri učení je pre mnohých klasická hudba.

Nebudem si to písať, veď kamarátka/kolegyňa si robí poznámky a ja si ich od nej prefotím. Hovorí vám to niečo? Lenivosť je základná (a veľmi zlá) ľudská vlastnosť. Niekedy sa človeku príliš nechce, ale spoliehať sa na poznámky od iných nie je správny spôsob, ako sa efektívne učiť. Každý si veci zapisuje svojím spôsobom, ktorý nemusí vyhovovať iným. Ale hlavne, hoci sa to nezdá, už zapisovaním nových informácií sa ich učíte.

 

Kto by nemal rád prestávky?

Obľúbená časť dňa každého študenta je rovnako dôležitá pri učení doma či v práci. Učiť sa nonstop niekoľko hodín je poriadne vyčerpávajúce a vlastne úplne neefektívne. Prestávky sú dôležité o to viac, ak sme zavretí doma medzi štyrmi stenami v prostredí, ktoré nám je prirodzené. Vyjsť na čerstvý vzduch, zniesť niečo zdravé na podporu myslenia, napiť sa vody či kávy, to všetko má zmysel aj pri učení.

Zdroj fotografií: Unsplash.com

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek